مقاله

استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

استپر موتور یکی از قطعات مهم موتور خودرو است که خرابی آن هم بر روی عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد و هم باعث افزایش آلایندگی خودرو می شود. در خودروهای درون سوز انژکتوری قطعات زیادی در کنار یکدیگر کار می کنند تا بهترین خروجی را در اختیار راننده و دیگر سرنشینان خودرو قرار دهند. وجود هر کدام از این قطعات لازم و عملکرد نا مناسب یا خرابی آنها می تواند منجر به آسیب های مالی یا حتی جانی به سرنشینان خودرو باشد.

ابتدا بیایید خیلی سریع با این قطعه آشنا شویم. گفتیم که استپر موتور (idle control valve) که معمولا به آن سوپاپ کنترل هوا در دور آرام هم گفته می‌شود، وظیفه کنترل دور آرام موتور را برعهده دارد. شکل و مدل استپر موتور در بیشتر خودروها یکسان است. بنابراین هر مدل ماشینی داشته باشید می‌توانید از همین مقاله کمک بگیرید.

دلایل خرابی استپر ماشین

دلایل خرابی استپر زیاد نیستند. ممکن است انژکتورهای سوخت کثیف باشند، رسوبات یا کربن روی آن تجمع کرده باشد، فیلترهای هوا مسدود شده یا شمع‌ها معیوب باشند. بااین‌حال رایج‌ترین دلیل خرابی استپر ماشین آلودگی آن به‌دلیل تجمع رسوبات و کربن است.

علائم خرابی استپر موتور چیست؟

زمانی که استپر موتور دچار خرابی و مشکل می شود، علائم و نشانه هایی در ماشین بروز می کند، که راهنمای رانندگان برای شناسایی ایراد پیش آمده است. از جمله این علائم و نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱دور آرام نامنظم

استپر موتور جهت تنظیم و حفظ دور موتور در سرعت ثابت طراحی شده است. اگر این وسیله به هر دلیلی از کار بیفتد، دور آرام موتور از حالت ثابت خارج شده و به صورت نامنظم در می آید. در این شرایط، هنگام درجا کار کردن ماشین، دور موتور به صورت غیرعادی بالا و پایین می شود. این عمل ممکن است حالتی متناوب داشته و در فواصل زمانی مشخص دور موتور به طور ناگهانی بالا رفته و مجدد افت کند.

۲دور آرام ناهنجار و سخت

استپر سالم امکان درجا کار کردن ماشین را به صورت کاملا روان و نرم فراهم می آورد. حال اگر این قطعه دچار خرابی شده باشد، موتور در حالت دور آرام، سخت و خشن فعالیت می کند. به طوری که تکان ها و لرزش های شدیدی به دنبال خواهد داشت. علت این امر کاهش هوای ورودی به درون موتور است.

۳روشن شدن چراغ چک ماشین

روشن شدن چراغ چک ماشین در برخی مواقع به خرابی استپر موتور اشاره دارد. در واقع زمانی که ماژول کنترل موتور، مشکلی را در استپر شناسایی کند، اقدام به روشن کردن چراغ چک می نماید تا از این طریق راننده را مطلع سازد. البته همان طور که می دانید برای تشخیص نوع ایراد چراغ چک باید به تعمیرگاه مراجعه نموده و ECU را دیاگ بزنید. اگر در زمان دیاگ زدن کد خطای P0505 را به شما نشان دهد، حاکی از ایراد در استپر موتور است.

۴خاموش شدن خود به خودی موتور

اگر در زمان درجا کار کردن، ماشین به صورت خود به خود خاموش می شود، نشان از خرابی استپر است. البته این اتفاق زمانی رخ می دهد که مشکل استپر جدی بوده و به طور کامل از کار افتاده باشد. لازم به ذکر است که در برخی مواقع ممکن است ماشین به مرحله درجا کار کردن هم نرسیده و به محض روشن شدن، خاموش شود.

۵خاموش شدن موتور در هنگام بار اضافی

همان طور که گفتیم یکی از وظایف استپر، تنظیم دور موتور در زمان دریافت بار اضافی است. حال اگر این قطعه، مشکل پیدا کند، هنگام افزایش بار بر موتور، ماشین خاموش خواهد شد. به طور مثال اگر استپر موتور خراب باشد و کولر یا بخاری ماشین را روشن کنید، بلافاصله موتور از کار خواهد افتاد. ضمن این که در این حالت احساس می کنید، فرمان به یک سمت کشیده می شود.

رفع مشکل استپر موتور

درست است که گاهی می‌توان با استپر خراب هم رانندگی کرد، اما این کار فقط باعث آسیب‌دیدن بیشتر اجزای موتور می‌شود و هزینه بیشتری روی دستتان می‌گذارد. شاید برخی افراد به شما بگویند: «نذار ماشین در جا کار کنه. مشکلی پیش نمی‌یاد و لازم هم نیست استپر رو عوض کنی». خودتان فکر کنید آیا می‌توانید اجازه ندهید ماشین در جا کار کند؟ روزهای سرد که باید ماشین بعد از استارت خوردن کمی گرم شود چه می‌کنید؟ آیا می‌توانید پشت چراغ‌قرمز ماشین را خاموش کنید؟ آیا اگر پلیس در برابر شما ایست بدهد و لازم باشد مدتی کوتاه توقف کنید تا راه باز شود، ماشین را خاموش می‌کنید؟ اینها همه مواردی هستند که خواه‌ناخواه مجبورید گاهی اجازه دهید ماشین در جا کار کند.

رفع خرابی استپر معمولا هزینه چندانی ندارد. گاهی با یک تمیزکردن ساده مشکل آن برطرف می‌شود. حتی اگر کامل خراب شده باشد و مجبور باشید آن را تعویض کنید، هزینه‌اش مسلما به اندازه هزینه آسیب‌هایی که بعدها به‌دلیل بی‌توجهی شما به موتور وارد شده است نخواهد بود. شما می توانید به سادگی و از طریق سایت ما برای خرید استپر موتور اتومبیل خود اقدام کنید. برای دیدن قیمت و خرید استپر موتور خودروی پراید از طریق این لینک اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *