مقاله

اویل ماژول چیست ؟

اویل ماژول چیست ؟

اویل ماژول که بعضا به آن اویل پمپ هم گفته می شود، مسئول خنک کردن روغن موتور است و یک قطعه بسیار مهم در خودرو محسوب می شود. به دلیل اینکه روغن نقش موثری در موتور خودرو دارد.

اجزاء و محل قرارگیری اویل ماژول موتور

همان‌طور که گفته شد، در برخی از موتورها، از قطعه‌ای به نام اویل ماژول یا ماژول روغن استفاده می‌شود که برای موتورهای بسیار داغ و پرشتاب توربو یک قطعه حیاتی محسوب می‌شود. این قطعه از چندین بخش اساسی تشکیل شده است:

واتر پمپ

فیلتر روغن

کولر روغن (خنک‌کننده روغن)

سنسور روغن

هدف از قرارگیری این قطعه در موتور خودرو، خنک کردن روغن موتور خودرو و حذف گرمای اضافی از این روغن است و وظیفه خنک کردن روغن موتور پیش از رسیدن به موتور را بر عهده دارد. بدین ترتیب که در این سیستم آب رادیاتور و روغن موتور از کنار یکدیگر عبور کرده و همین امر باعث خنک شدن روغن موتور می‌شود. عملکرد صحیح این قطعه موجب افزایش عمر روغن موتور و قطعات موتور می‌شود. با توجه به اینکه گرمای حاصل از روغن از طریق دیواره‌های لوله‌ حاوی روغن به مایع خنک‌کننده منتقل می‌شود، می‌توان گفت که نحوه عملکرد این قطعه تا حدی شبیه عملکرد تهویه مطبوع هوا در منازل است.

نشانه‌های خراب شدن اویل ماژول

۱ریختن روغن موتور  خودرو روی زمیناگر در پارکینگ خودروی خود متوجه ریخته شدن روغن موتور خودرو شدید این مشکل می‌تواند حاکی از خراب شدن اویل ماژول خودروی شما باشد. در واقع اگر ماژول به خوبی آب بندی نشده باشد از کناره‌های آن روغن ریزی روی میدهد.

۲چراغ روغن خودرو روشن شود : روشن شدن چراغ روغن در پشت آمپر خودروی شما حاکی از گرفته شدن و مسدود شدن مسیر روغن موتور خودروی شما است خیلی باید به این این چراغ روغن اهمیت دهیم. چرا که مسدود شدن مسیر حرکت روغن بسیار خطرناک است و باعث کار کردن موتور به صورت خشک و بدون روغن می‌گردد.

۳رنگ روغن موتور سیاه شودچک کردن روغن موتور باعث می‌شود راننده، هم از میزان روغن موتور موجود در خودرو و هم از رنگ آن آگاه شود. اگر پس از مشاهده روغن موتور تغییراتی در رنگ روغن موتور احساس کرده‌اید به آب و روغن قاطی کردن موتور خودروی خود شک کنید. در خودروهایی که  قطعه اویل ماژول ندارند این نشانه‌ها خراب شدن و سوختن واشر سرسیلندر خودرو را می رساند

خرابی اویل ماژول چه اثری روی موتور خودرو می گذارد ؟

تعویض به موقع روغن موتور یکی از مهم ترین بخش های سرویس اتومبیل است. برای تحرک قطعات داخل موتور از روانکارها استفاده می شود و طول عمر این محصولات بستگی به مسافت پیموده شده توسط ماشین دارد.

رانندگان متوجه کم شدن طول عمر روغن موتور، نمی شوند و از خودرو استفاده می کنند. زمانی که با روغن موتور سوخته رانندگی کنید عمر قطعات اصلی موتور کم می شود و هزینه های زیادی در پی دارد.

اویل ماژول ها توسط طراحان موتور خودرو برای پیشگیری از این مسئله طراحی شده اند.

در رادیاتور خنک کننده روغن موتور به دلیل عبور از کنار کانال های آب، دمای روغن کاهش یافته و باعث افزایش طول عمر روغن می شود.

خرید اویل ماژول با کیفیت

همانطور که اشاره کردیم این قطعه نقش مهمی در موتور خودرو بازی می کند و باید در خرید آن دقت شود. در صورت خرید یک قطعه اصل است که می توانید از عملکرد صحیح  این قطعه و افزایش عمر قطعات موتور مطمئن باشید.

تشخیص اصل یا فیک بودن این قطعه دشوار است به دلیل اینکه از لحاظ ظاهری ممکن است خیلی متفاوت نباشند. برای آنکه خریدی مطمئن داشته باشید می توانید از طریق لینک نسبت به خرید اویل ماژول باکیفیت و اصل اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *