مقاله

برف پاک کن چگونه عمل می کنند؟

برف پاک کن خودرو چیست و چگونه عمل می کنند؟

برف پاک کن خودرو، قطعه‌ای مکانیکی و الکتریکی است که وظیفه آن تمیز کردن شیشه جلو اتومبیل، در روزهای بارانی و برفی است. روزهایی بارانی و برفی، به اهمیت وجود برف پاک کن بیشتر پی خواهید برد. این قطعه با پاک کردن شیشه جلوی خودرو، شما را از بروز تصادف در امان می‌دارد.

مدل‌های قدیمی برف پاک کن، شکل و ساختاری مکانیکی داشتند و با یک اهرم از داخل کابین خودرو کنترل می‌شدند. اما برف پاک کن‌های امروزی، ساختاری مدرن دارند. این برف پاک کن‌های جدید کاملا برقی و حتی دارای منبع آب هستند. با استفاده از این منبع آب می‌توانید شیشه را از گردوغبار تمیز کنید. همچنین برخی از خودروهای جدید دارای برف پاک کن‌هایی با سنسور تشخیص باران هستند که عملکردشان در نوع خود کم‌نظیر است.

برخی از خودروها هم دارای برف پاک کن روی شیشه عقب و حتی روی چراغ‌ها هستند که به کاهش تصادفات جاده‌ای در روزهای بارانی کمک می‌کند.

 عملکرد تیغه‌های برف پاک کن چگونه است؟

تیغه‌های برف پاک کن شبیه تی‌های لاستیکی هستند. یک نوار لاستیکی باریک، روی یک دسته قرار گرفته است و آب را از روی شیشه پاک می‌کند. وقتی تیغه‌ها نو هستند، لاستیک آن صاف است و هیچ ترک یا شکافی ندارد و بدون این که ردی بر جا بگذارد، آب را کاملاٌ پاک می‌کند. وقتی تیغه‌ها کهنه می‌شوند، روی آن‌ها ترک و شکاف به وجود می‌آید و باعث شکل گرفتن جرم روی تیغه می‌شوند. این جرم موجب می‌شود، تیغه خوب به شیشه نچسبد و روی شیشه رد به جا بگذارد. گاهی اوقات، می‌توان با یک دستمال آغشته به مایع شیشه شو، تیغه‌ها را پاک کرد تا کمی بیشتر عمر بکنند.

راه دیگری که وجود دارد این است که فشار تیغه روی شیشه را افزایش داد. تیغه‌ها طوری طراحی شده‌اند که در قسمت وسط بیشترین چسبندگی را داشته باشند ولی از آن جایی که طول تیغه زیاد است، در واقع بین شش تا هشت نقطه تماس با شیشه وجود دارد. اگر یخ یا برف روی تیغه‌ها انباشته شود، باعث می‌شود فشار یکسانی به همه نقاط تیغه وارد نشود و روی شیشه رد بر جا بماند.

انواع تیغه برف ‌پاک ‌کن

برف پاک کن به‌عنوان یکی از تجهیزات حیاتی، نقش مهمی در حفظ ایمنی خودرو در شرایط جوی نامساعد دارد؛ ازاین‌رو، انتخاب تیغه برف پاک کن مناسب، از اهمیت خاصی برخوردار است.

تیغه برف پاک کن معمولی

تیغه‌های برف ‌پاک ‌کن معمولی، ساده‌ترین و متداول‌ترین نوع تیغه در بازار هستند. جنس تیغه‌های معمولی، پلاستیک فشرده است و از لحاظ قیمتی نیز، مقرون‌به‌صرفه هستند. در اکثر خودروهای تولید داخل، از همین نوع معمولی استفاده می‌شود که به تیغه فابریکی نیز معروف است.

تیغه برف پاک کن ژله‌ای

بهترین نوع تیغه برف پاک کن ، تیغه‌های ژله‌ای هستند که به‌نوعی نسل جدید تیغه‌های برف ‌پاک ‌کن محسوب می‌شوند. تیغه‌های ژله‌ای از جنس سیلیکون ساخته ‌شده‌اند که علاوه بر طول عمر بیشتر، در برابر سرما و گرما نیز مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند. قدرت آب‌گیری بالا، از دیگر خصوصیات تیغه‌های ژله‌ای است؛ به‌صورتی‌که در یک حرکت رفت‌وبرگشت، هیچ لکه‌ای از آب روی شیشه باقی نمی‌گذارند. این تیغه‌ها، مناسب‌ترین انتخاب برای افرادی هستند که در مناطق پرباران و پربرف زندگی می‌کنند.

نوع دیگری از تیغه برف پاک کن به نام برف‌گیردار هم وجود دارد که استفاده از آن، چندان متداول نیست. این تیغه، مخصوص تردد در نواحی سردسیر و مناطق کوهستانی است و توانایی پاک‌کردن یخ و برف از روی شیشه خودرو را دارد. این تیغه‌ها، در شرایط جوی سخت شیشه را تمیز می‌کنند و از روی یخ و برف سر نمی‌خورند.

چرا تیغه‌های ژله‌ای نسبت به معمولی برتری دارند؟

اینکه چرا تیغه برف پاک کن ژله‌ای از کیفیت بالاتری نسبت به تیغه برف پاک کن معمولی برخودار است فقط به ماهیت سیلیکون استفاده شده در این نوع تیغه بر میگردد. تابش مستقیم نور خورشید، اشعه UV و تغییرات آب و هوایی ( سرد و گرم شدن) باعث سفت شدن، ترک و در نتیجه پاره شدن تیغه برف پاک کن معمولی شده که در نهایت منجر به تعویض تیغه برف پاک کن می‌شود اما در طراحی تیغه برف پاک کن ژله‌ای تکنولوژی به کار رفته که موجب شده که این تیغه عمر طولانی تری نسبت به تیغه برف پاک کن معمولی داشته باشد و نیز به علت وجود لبه‌های با تیغه ی 3 تایی بهتر به سطح شیشه می‌چسبد و باعث تقویت قدرت پاک کنندگی می‌شود. در در نتیجه در هر بار رفت و برگشت تیغه، شیشه حتی بدون تولید کوچک ترین صدا تمیز می‌شود .

همچنین استفاده از تیغه برف پاک کن ژله‌ای کاملا برای محیط زیست بی خطر است و هیچ آسیبی را متوجه محیط زیست نمی کند. سیلیکون قابل برگشت به طبیعت است و به راحتی بازیافت می‌شود. طول عمر تیغه برف پاک کن ژله‌ای 3 برابر طول عمر تیغه برف پاک کن معمولی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *