مقاله

بوق خودرو چیست؟

بوق خودرو چیست؟

بوق خودرو یکی از جزئی‌ترین قطعات ماشین است که هدف آن فراهم‌کردن امنیت اتومبیل، سرنشینان و عابرین پیاده است. این امکان به عنوان یک تجهیز ایمنی در انواع وسایل نقلیه استفاده می‌شود تا در هنگام نیاز، مانند یک هشدار جهت اطلاع‌رسانی عمل کند. توجه داشته باشید که در لحظاتی از رانندگی، اهمیت بوق از هر قطعه دیگری در اتومبیل بیشتر می‌شود.

هر چند که متاسفانه، گاهی شاهد استفاده اشتباه رانندگان از بوق ماشین و حتی ایجاد مزاحمت‌های صوتی آزار‌دهنده توسط آن‌ها در سطح شهر هستیم. در واقع می‌توان گفت که استفاده از این قطعه، بیشتر از اینکه یک دانش باشد؛ یک فرهنگ رانندگی است.

انواع بوق خودرو

 

  • بوق های ماشین با توجه به مکانیسم تولید صدا به دو دسته بادی و الکتریکی تقسیم می شوند. بوق های الکتریکی معمولا در خودروهای سواری و بوق های بادی در خودروهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرند.
  • از نظر شکل ظاهری بوق ها عمدتا به سه دسته بوق دیسکی، بوق حلزونی و بوق 1011 تقسیم بندی می شوند.
  • فرکانس تولید صدای بوق نیز در خودروهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال: بوق پژویی، بوق بنزی، بوق شورلتی که دارای فرکانس های صدای متفاوتی هستند.
  • همچنین برخی خودروها دارای بوق تک هستند و فقط یک فرکانس صدا تولید می کنند و برخی دیگر دارای بوق جفت هستند که یک بوق دارای فرکانس بالا و دیگری دارای فرکانس پایین می باشد که ترکیب این دو فرکانس باعث افزایش وضوح و شفافیت صدای بوق می شود.

مشکلات بوق خودرو

1- کار نکردن بوق خودرو

علت قطع شدن بوق ماشین احتمالاً مشکل در رله بوق است.

برای اینکه رله را بررسی کنید باید از جریان برق در آن اطمینان حاصل کنید. در صورت عدم برق در رله، مسیر برق کشی تا باتری خودرو را باید چک کنید تا در صورت یافتن علت و محل مشکل در سیم کشی بوق، با تعمیر یا تعویض آن، مشکل کار نکردن بوق ماشین را برطرف نمایید.

اگر مشکلی در جریان برق باتری وجود نداشته باشد باید کلید بوق را امتحان کنید. با فشار دادن سوئیچ بوق بررسی کنید که آیا برق به رله می‌رسد؟ برای بررسی سیستم برق رله چراغ کیسه هوا را نیز بررسی کنید.

مشکلات مربوط به کیسه هوا می‎‌توانند به راحتی سبب قطع شدن برق رسانی به رله و در نتیجه عمل نکردن بوق ماشین شوند.

اگر متوجه شدید که برق رله مشکلی ندارد اما بوق کار نمی‌کند، نسبت به تعویض رله اقدام کنید.

یک احتمال دیگر در زمان قطعی بوق ماشین این است که دکمه بوق فرمان دچار اشکال شده باشد. اگر سوئیچ بوق آسیب دیده باشد باید آن را با یک دکمه جدید جایگزین کنید.

یکی دیگر از روش‌های عیب یابی و تعمیر بوق ماشین برای کار نکردن بوق خودرو این است که جعبه فیوز ماشین را پیدا کنید، درپوش فیوز را بردارید و سپس فیوز بوق را پیدا کنید. سپس فیوز را از محل خود خارج کرده و بررسی کنید، در صورتی که سیم فلزی فیوز معیوب شده باشد، باید یک فیوز جدید را به جای آن استفاده کنید.

یکی دیگر از اقدامات لازم برای تعمیر بوق ماشین نیز قطع کردن اتصالات با باتری خودرو و وصل کردن دوباره آن است.

2- بوق ممتد خودرو

بوق ممتد یکی از مشکلاتی است که می تواند موجب آلودگی صوتی شود. دلیل این اتفاق مربوط به ایراد پیدا کردن کلید یا خرابی رله است. البته ممکن است که هردو قسمت دچار خرابی شده باشد. در ضمن خرابی در بخش های گفته شده می تواند باعث کار نکردن بوق خودرو هم شود.

نحوه متوقف کردن بوق ممتد

برای این که موفق به توقف بوق ممتد شوید، باید در ابتدا به اعصاب خود مسلط باشید و شتاب زده عمل نکنید. بهترین کار در چنین مواقعی بردن اتومبیل به یک مکان آرام و خلوت است که بتوانید جعبه فیوز اتومبیل را به راحتی پیدا کنید.
بهترین روش برای مقابله با بوق ممتد، قطع فیوز یا رله بوق خودرو است. چنین کاری نحوه کارکرد بوق خودرو را از کار می اندازد و این فرصت را به شما می دهد که بتوانید در آرامش مشکل خود را برطرف کنید. در صورتی که نتوانستید فیوز یا رله را پیدا کنید باید به سراغ فیوز اصلی اتومبیل بروید یا این که برق اتومبیل را از باتری قطع کنید تا صدای بوق ممتد قطع شود.

در صورتی که به دنبال برطرف کردن عیب بوق خودرو هستید باید مراحل زیر را بررسی کنید تا بتوانید بوق را به حالت قبل خود بازگردانید.

۱.برای شروع باید جعبه فیوز را پیدا کنید تا بتوانید به مدار بوق ماشین دسترسی پیدا کنید. در خودرویی مانند پراید جعبه فیوز زیر فرمان و در سمت چپ راننده قرار دارد. اما در خودروهای دیگر ممکن است جعبه فیوز زیر داشبورد، کاپوت و … باشد. در صورتی که جعبه فیوز اتومبیل خود را پیدا نکردید، بهتر است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید.

۲.گام بعدی، باز کردن سرپوش جعبه فیوز است. در این مرحله باید فیوز مورد نظر را پیدا کنید.

۳.اگر فیوز بوق ماشین را می شناسید که به سراغ مرحله بعد بروید، در غیر این صورت بخش داخلی سرپوش را نگاه کنید و از راهنمای آن برای پیدا کردن فیوز بوق خودرو استفاده کنید.

۴.هنگامی که فیوز مورد نظر را پیدا کردید بهتر است آن را از جای خود خارج کنید. فیوز خیلی از خودروها مانند پراید به راحتی با دست جدا می شود، اما اگر برای جداسازی فیوز به آچار یا انبردست نیاز داشتید، باید در جعبه فیوز به دنبال آن بگردید.
در صورتی که فیوز یا رله بوق به شکل صحیحی از جای خود خارج شود، شما دیگر صدای بوق ممتد را نخواهید شنید. در صورتی که فیوز یدکی دارید می توانید فیوز جدید را جایگزین کنید و دوباره شاهد عملکرد صحیح بوق باشید.

3-خراب شدن صدای بوق

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای بوق خودرو به وجود آید، تغییر صدای بوق است. اگر شما هم متوجه صدای غیر عادی بوق اتومبیل خود شدید، باید از کسی بخواهید در جای راننده نشسته و خودتان کاپوت را باز کنید. از وی در خواست کنید دکمه بوق را بفشارد و سپس خودتان به صدای خارج شده از بوق گوش کنید. به گوش رسیدن صدای ضعیفی از بوق نشان دهنده خراب بودن بوق ماشین است. از این رو باید تمام بوق ها را روی پایه رادیاتور یا پنجره مشبک قرار داده و سیم اتصال بوق را قطع نمایید. برای دسترسی به درون بوق باید درپوش آن را باز کنید. ممکن است با تمیز کردن داخل محفظه بوق مشکل صدای آن بر طرف شود. پس از انجام این کار مجددا درپوش بوق را بسته و آن را در جای خود قرار دهید. دقت داشته باشید که هنگام نصب دوباره بوق اتصالات به درستی برقرار شود. اکنون باید از فرد همراه بخواهید مجددا دکمه بوق را فشار دهد تا ببینید مشکل صدای بوق به خوبی بر طرف شده یاخیر. اگر پس از انجام این روش مشکل همچنان پابرجا بود، باید بوق جدید تهیه کرده و آن را جایگزین بوق قدیمی کنید. ما در دیجی رفان این امکان را برای شما فراهم کرده ایم تا درصورت نیاز به خرید بوق جدید بتوانید به سادگی و از طریق لینک نسبت به تهیه آن اقدام کنید و خیالتان جهت دریافت محصولی باکیفیت و دارای برند معتبر آسوده باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *