مقاله

تسمه تایم ماشین من چگونه کار می کند؟

تسمه تایم ماشین من چگونه کار می کند؟

زمان بندی در هر شرایطی مهم است. اگر در حال نواختن یک ساز هستید، باید مطمئن شوید که ضربات نواخته شده در یک اندازه با ضرب آهنگ برابر است. وقتی با پخش خیلی سریع یا خیلی آهسته آهنگی را از دست می دهید، می تواند بر یکپارچگی آهنگ تأثیر بگذارد. اگر در یک گروه یا ارکستر می نوازید، با هم گروه خود همگام نخواهید شد. به طور مشابه، تسمه تایم وسیله نقلیه شما برای یک فرآیند احتراق موفق برای موتور شما ضروری است. تسمه تایم در خودرو چه می کند؟ تسمه تایم چیزی است که میل لنگ و میل بادامک را در حال چرخش نگه می دارد تا دریچه ها باز و بسته شوند تا فرآیند احتراق ایجاد شود و همه در هماهنگی کامل باشند.

تسمه تایم در خودرو چه می کند؟

تسمه تایم دارای بریدگی هایی است که میل بادامک را در هماهنگی با میل لنگ می چرخاند. میل لنگ برای کارکردن با نیمی از سرعت میل بادامک در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، دو چرخش میل لنگ برابر با یک دور میل بادامک است. تسمه های تایم علاوه بر حفظ زمان، وظیفه تامین انرژی پمپ آب، محورهای میانی و بالانس و پمپ های روغن و تزریق را نیز بر عهده دارند. تسمه های تایم نیاز به کشش دارند تا با استفاده از کشنده تسمه تایم به درستی عمل کنند. امروزه وسایل نقلیه مجهز به کشنده های تسمه تایم اتوماتیک هستند که نیازی به تنظیم ندارند. با این حال، خودروهای مدل قدیمی‌تر در صورت شل شدن تسمه، هر از گاهی نیاز به تنظیم دارند. تسمه های تایمی که شل هستند مشکل ساز هستند زیرا زمان بندی را از محدوده خارج می کنند.

 

تسمه تایم چگونه کار می کند؟

به عنوان بخشی از فرآیند احتراق، دریچه های ورودی باز می شوند تا هوا و سوخت وارد سیلندرها شوند و سپس در مرحله تراکم و احتراق بسته می شوند. سپس پیستون ها به سمت بالا حرکت می کنند تا مخلوط را فشرده کنند. هنگامی که احتراق رخ می دهد، پیستون ها به عقب برمی گردند و به سمت بالا حرکت می کنند تا گازهای خروجی را از طریق دریچه های اگزوز باز شده پخش کنند. این روند بارها و بارها با حرکت خودرو ادامه می یابد. زمان انجام این فرآیند مهم است. اگر یکی از این عملیات خاموش باشد، می تواند بر راندمان موتور تأثیر بگذارد و در نتیجه باعث از بین رفتن نیرو، شلیک ناقص و در برخی موارد موتور غیرقابل کار شود. بنابراین تسمه تایم در کجای این فرآیند قرار می گیرد؟ تسمه تایم به موتور متصل است و از یک قرقره برای چرخاندن میل لنگ و همچنین میل بادامک برای کنترل باز و بسته شدن سوپاپ ها استفاده می کند.

تسمه تایم یا زنجیر تایم؟

در ابتدا، وسایل نقلیه با زنجیر تایم تولید می‌شدند و میل لنگ و میل بادامک را به هم متصل می‌کردند، اما دریچه‌های بالای سر بودند، نه موتورهای میل بادامک بالای سر. در دهه 1960 تسمه های تایم ها به دلیل معرفی میل بادامک های سقفی معرفی و به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفتند. اکنون، سازندگان خودرو به زنجیره‌های تایم بازگشته‌اند، اگرچه بسیاری از آنها همچنان از تسمه تایم استفاده می‌کنند. تسمه تایم و زنجیر تایم همان کار را انجام می دهند اما تفاوت های جزئی دارند. تسمه تایم از لاستیک ساخته شده است و زنجیر تایم به خوبی، زنجیر فلزی است. تسمه‌های تایم ساکت‌تر و کم‌هزینه‌تر از زنجیر هستند، با این حال، زنجیرها عمر طولانی‌تری دارند و به ندرت نیاز به تعویض دارند. از سوی دیگر، تسمه تایم نیاز به تعویض بین 60000 تا 90000 مایل دارد. محل تسمه تایم و زنجیر نیز متفاوت است. تسمه تایم در قسمت بیرونی موتور قرار دارد در حالی که زنجیر تایم در داخل موتور قرار دارد تا روغن موتور را دریافت کند. برای تعیین اینکه آیا ماشین شما از تسمه یا زنجیر برای زمان بندی استفاده می کند، به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

وقتی زمان خوب بد می شود

مهم است که تسمه تایم را بررسی کنید تا مطمئن شوید که تسمه از هرگونه آسیبی مانند ترک، سنگ‌ریزه، باقیمانده روغن یا سایر نشانه‌های سایش عاری است. تسمه تایمی که در وضعیت نامناسبی قرار دارد در معرض خطر شکستگی قرار دارد که می تواند باعث شود موتور به طور کلی از کار بیفتد. هنگامی که یک تسمه تایم شل می شود و جدا می شود، میل بادامک از چرخش متوقف می شود و سوپاپ ها در حالت باز باقی می مانند. این مشکل ساز است زیرا میل لنگ به چرخش ادامه می دهد و باعث می شود پیستون ها به سمت بالا و پایین حرکت کنند و احتمالاً با سوپاپ های باز برخورد می کنند و در نتیجه مجموعه ای از اجزای موتور آسیب دیده می شوند. اگر متوجه هر گونه آسیب به تسمه تایم یا هر یک از علائم زیر شدید، حتماً خودرو خود را فوراً برای تعویض به مرکز خدمات خودرو ببرید:

روشن بودن چراغ موتور را بررسی کنید

بیکاری خشن

ماشین روشن نمی شود

اشتباه می کند

وقتی زمان تعویض تسمه تایم فرا رسید، همزمان پمپ آب را نیز تعویض کنید. این دو به قدری نزدیک به هم قرار دارند که اگرچه هزینه پمپ آب را پرداخت می‌کنید، به جای تعویض آن بعداً، در هزینه کار صرفه‌جویی خواهید کرد. توجه به این نکته مهم است که پمپ های آب تقریباً طول عمری مشابه تسمه تایم ها دارند، بنابراین تعویض همزمان آنها یک انتخاب هوشمندانه است. تسمه تایم خود را هر 60000 مایل تعویض کنید تا مطمئن شوید که موتور شما با هماهنگی کامل به کار خود ادامه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *