مقاله

دلایل خرابی باتری اتومبیل

از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب شده یا در حال خراب شدن است؟

با طول عمر متوسط ​​حدود چهار سال، یک باتری ماشین بدون توجه به اینکه چقدر خوب رانندگی می کنید، از بین می رود. با این حال، علائم هشدار دهنده بیشتری وجود دارد که نشان دهنده مشکلات باتری است تا صرفاً یک ماشین که یک روز صبح روشن نمی شود. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید، مطمئن شوید که به مرکز خدمات خودروی محلی خود مراجعه کرده و باتری خودرو خود را بررسی کنید.

خودرو استارت نمی خورد

در جواب این سوال که از کجا بفهمیم باتری ماشین خراب است ، میتوانیم بگوییم مهم ترین نشانه خرابی باطری ماشین استارت نخوردن آن است . همچنین یکی از مهمترین علائم ضعیف شدن باتری ماشین ، استارت نخوردن و یا استارت خوردن نامرتب آن است.

 • اگر یک روز خودروی شما با استارت روشن و در مواقع دیگر روشن نمی شود، ممکن است این مشکل به دلیل عدم نگه داشتن شارژ در باتری باشد یا ناشی از خراب شدن کامل آن باشد.
 • در صورتی که با چرخاندن کلید فقط یک صدای کلیک یا تق تق می شنوید، این صدا مربوط به اتوماتیک استارت ماشین است، که می تواند نشانه عدم موفقیت استارت ماشین شما باشد.
 • در حالتی که سعی می کنید ماشین خود را روشن کنید و هنوز یک کلیک را می شنوید، ممکن است مشکل باتری نداشته باشید. گاهی اوقات باتری ها برای مدتی به طور متناوب کار می کنند تا اینکه بطور کامل خراب شوند. بنابراین تلاش های مکرر برای روشن کردن ماشین می تواند به شما کمک کند تا این موضوع را بفهمید. ممکن است یک استارت بعد از پنج یا شش تلاش شروع شود، در حالی که باتری تخلیه نمی شود.
 • اگر ماشین پس از مدتی خوابیدن نیز دیگر استارت نزند، ولی پس از این که روشن شد و مدتی کار کرد به راحتی استارت زد، قطعا باطری خراب است و نیاز به تعویض دارد. در این حالت باطری شارژ می شود ولی شارژ را نگه نمی دارد؛ و پس از مدتی خوابیدن مجددا دشارژ می شود و توان استارت زدن ندارد.
 • یکی دیگر از راه های تشخیص خرابی باتری خودرو، می تواند روشن شدن ماشین با استارت سنگین باشد. ولتاژ باطری هرگز نباید زیر ۱۲ ولت باشد. اگر ولتاژ باطری کمتر از ۱۲ شود و ماشین با استارت سنگین روشن شود، باید فورا ولتاژ باطری را اندازه گیری کنید. در حالتی که ولتاژ از ۱۲ پائین تر باشد و دینام هم به درستی شارژ کند، باطری خراب شده و نیاز به تعویض دارد.

اصلی ‌ترین وظیفه باتری یک خودرو، هنگام استارت خوردن موتور آن نمود می‌یابد. بنابراین هنگامی که ماشین به سختی روشن می شود و بعد از استفاده طولانی مدت و خاموش کردن آن، دوباره به زحمت استارت می خورد، باطری شما معیوب است و زمان تعویض باتری فرا رسیده است. با این تفاسیر وجود مشکل در هنگام استارت خوردن موتور خودرو را می‌ توان به عنوان یکی از مهم ‌ترین علائم خراب شدن باتری ماشین قلمداد کرد.

تغییر رنگ نشانگر سلامت باتری

اکثر باتری های خودرو، یک چراغ نشانگر دارند که نشان دهنده عمر آنها می باشد. زمانی که باتری نو و سالم است رنگ نشانگر آن سبز است و اگر این رنگ به سمت زرد یا قرمز متمایل باشد، نشان دهنده اتمام عمر باتری و در نتیجه کاهش عملکرد آن می باشد. در صورتی که رنگ زرد یا قرمز را روی نشانگر سلامت باتری خودروی خود مشاهده کردید، عموما باید آن را با یک باتری جدید تعویض کنیداما گاهی به برق آن و اتصالات آن نیز بستگی دارد. قبل از تعویض بهتر است راهنمای دلیل روشن بودن چراغ باتری خودرو را بخوانید تا از خراب بودن آن مطمئن شوید.

باتری در هوای سرد استارت نمی خورد

یکی دیگر از علائم خرابی باطری ماشین، استارت نخوردن یا به سختی روشن شدن ماشین در هوای سرد است. سرعت تخلیه شارژ باتری در دمای بالا سریع ‌تر می ‌شود، زیرا واکنش شیمیایی داخل باتری افزایش می ‌یابد. در واقع گرمای شدید می تواند میزان تخلیه مایع درون باتری شما را افزایش دهد و زمستان را به یک تهدید برای باتری شما تبدیل کند. گرمای تابستان، آب موجود در الکترولیت را تبخیر می کند و باعث افزایش سولفات می شود. هرچه درجه حرارت بیشتر و وابسته به فناوری ساخت باتری باشد، سرعت دشارژ سریع ‌تر است ( در دمای 10 درجه سانتی ‌گراد میزان تخلیه تقریبا 0.1 ولت در ماه است، این میزان در 30 درجه سانتی ‌گراد به 0.4 ولت در ماه افزایش می ‌یابد.)

دمای انجماد در زمستان، سرعت واکنش های شیمیایی موجود در باتری اسید سرب را کاهش می دهد. بدیهی است که یک موتور سرد و روغن سفت تر، نیاز به انرژی بیشتری دارد. اگر به باتری ماشین خود دقت کرده باشید جمله ای را با این عنوان ” Cold Cranking Amps” مشاهده می کنید که بیانگر وجود آمپری با انرژی کافی برای استارت در هوای سرد است. این آمپرها به موتور شما انرژی کافی جهت استارت زدن در سرما را می دهند. در انتها خاطرنشان می شویم اگرچه باتری های اسید سرب به طور متوسط ​​2 تا 4 سال دوام می آورند، اما در شرایط نامناسب می توانند زودتر از بین بروند.

تغییر شکل باتری

تغییر شکل باتری ماشین یکی از علائم خرابی آن است. هر چند وقت یک‌بار باتری را چک کنید. هر نوع برآمدگی، تورم، تورفتگی یا بدشکلی باتری باید بررسی شود. مثلا گاهی گازهای هیدروژن بر اثر شارژ شدن بیش از حد دینام، در باتری جمع می‌شوند. در این‌صورت باتری متورم می‌شود و کارآیی کافی ندارد.

در مواردی هم باتری بر اثر گرما، ضربه یا شکستگی تغییر شکل می‌دهد و دیگر مثل روز اول کار نمی‌کند. این‌ها نشان می‌دهند عمر مفید باتری تمام شده است و باید برای تعویض آن دست به کار شوید.

بوی ناخوشایند؛ یکی از علامت‌های تمام شدن باتری ماشین که نمی‌دانستید!

به محض نشستن در خودرو، با بوی ناخوشایند تخم مرغ، فاضلاب یا چاه آب مواجه می‌شوید؟ متاسفانه باید به شما بگوییم احتمالا در خطر تمام شدن باتری خودرو هستید. منشا بوی بد گوگرد در خودرو، اسید باتری است. چنین رایحه‌های ناخوشایندی به شما می‌گویند که باتری سربی درحال مرگ شما درحال تولید گاز سولفید هیدروژن است.

چراغ های کم نور

اگر چراغ‌ های شما از حد معمول کم ‌تر هستند یا با حرکت ماشین کم‌ رنگ ‌تر می ‌شوند، ممکن است مشکلی در خمیر یا دینام شما وجود داشته باشد. شارژ باتری را بررسی کنید تا مطمئن شوید که ولتاژ کافی دارد – اگر کمتر از 13.5 باشد، احتمالا دینام با آن سازگار نیست. اگر شارژ حدود 13.5-15 باشد، ممکن است مشکلی در باتری شما وجود داشته باشد.

راهکار های باتری خراب

به منظور رفع مشکل باتری خراب خودرو می توانید باتری خودرو را شارژ کرده یا به اصطلاح با استفاده از خودرو دیگر، باتری به باتری کنید. در صورتی که امکان شارژ باتری وجود ندارد، لازم است باتری خودرو را توسط تعمیر کار حرفه ای تعویض کنید.

برای باتری به باتری کردن خودرو مراحل زیر را انجام دهید:

 • ماشین خود را به سرعت روشن کنید.
 • کابل های جامپر خود را بردارید.
 • هر دو خودرو را در حالت خنثی قرار دهید و جرقه هر دو خودرو را ببندید.
 • یکی از گیره های قرمز را به قطب مثبت باتری خود و گیره قرمز دیگر را به قطب مثبت ماشین دیگر وصل کنید.
 • یکی از گیره های مشکی را به ترمینال منفی باتری دیگر و آخرین گیره مشکی را به یک سطح فلزی رنگ نشده روی ماشین خود که نزدیک باتری نیست وصل کنید.
 • سعی کنید وسیله نقلیه خود را روشن کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *