مقاله

سنسور دور موتور چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

سنسور دور موتور چیست و چه وظیفه‌ای در خودرو دارد؟

ESS که به سنسور دور موتور معروف است وظیفه پایش وضعیت موتور و گزارش آن به کامیپیوتر خودرو (ECU) را به عهده دارد. خراب بودن این سنسور عملکرد خودرو را مختل می‌کند به صورتی که گاهی خودرو استارت می‌خورد ولی روشن نمی‌شود.

نقش سنسور دور موتور ماشین

سنسور دور موتور یا سنسور میل لنگ در خودروهای انژکتوری روی فلایول (وسیله‌ای برای ذخیره نیروی دورانی) نصب می‌شود. چرخش چرخ دنده‌ها میدان مغناطیسی در سنسور ایجاد می‌کند. فرکانس‌های ایجاد شده به ای سی یو ارسال می‌شود. کامپیوتر خودرو این اطلاعات  را پردازش می‌کند و براساس وضعیت آن میزان دور موتور مشخص می‌شود. پردازش این اطلاعات تنها به تنظیم دور موتور ختم نمی‌شود بلکه ECU زمان دقیق جرقه زنی را به وسیله فرکانس‌ها به انژکتورها اعلام می‌کند تا پاشش سوخت به درستی صورت گیرد. این سنسور با عملکرد موتور ارتباط مستقیمی دارد و وجود هرگونه عیب در آن اطلاعات ناقصی را به کامپیوتر خودرو ارسال می‌کند و در نتیجه کارکرد خودرو با اختلال مواجه می‌شود.

تست سنسور دور موتور

برای عیب‌یابی و تست سنسور دور موتور خودرو می‌توان از دو دستگاه دیاگ یا مولتی‌متر استفاده کرد. در ادامه نحوه تست سنسور دور موتور و کاربرد این دو دستگاه را در ادامه مشاهده می‌کنید:

کاربرد دستگاه دیاگ

برای تست سنسور باید در هنگام استارت‌زدن به دور موتور توجه کنید. در صورتی که عقربه دور موتور عدد صفر را نشان می‌دهد یعنی سنسور میل لنگ مشکل دارد؛ البته خرابی این سنسور ممکن است در خطای دور موتور نشان‌داده نشود که در این صورت باید به کمک دستگاه دیاگ عیب‌یابی شود.

کاربرد دستگاه مولتی‌متر

برای استفاده از دستگاه مولتی‌متر و عیب‌یابی سنسور دور موتور باید دستگاه را روی قسمت اهم قرار داده و سپس سیم‌های مشکی و قرمز را در محل مربوطه وصل کنید؛ پس از آن سیم‌ها را روی پایه‌های یک و دو سنسور متصل کرده و مقدار آن را مقایسه کنید. سنسور پایه قهوه‌ای رنگ در بیشتر خودروها در حالت عادی ۳۸۰ تا ۴۲۰ است و مقاومت سنسور دور موتور مشکی در خودروهایی مانند پراید و نیسان وانت بین ۸۸۰ تا ۹۵۰ است.

علائم خرابی سنسور دور موتور

  • عدم روشن شدن خودرو با زدن استارت
  • خاموش شدن ماشین بلافاصله پس از روشن شدن
  • نمایش نادرست دور موتور
  • کار نکردن یا ثابت ماندن دور سنج در زمان حرکت خودرو
  • بالا نرفتن دور موتور از یک عدد مشخص
  • قطع شدن پمپ بنزین
  • کات آف شدن قبل از بالا رفتن دور موتور
  • جابجایی نامناسب دنده
  • کنترل غیرفعال
  • افزایش مصرف سوخت خودرو

سنسور دور موتور را از کجا تهیه کنیم؟

برای تهیه سنسور دور موتور باید به فروشگاه های عرضه قطعات خودرو مراجعه کنید. در سایت دیجی رفان برای شما این امکان فراهم می باشد تا بتوانید بصورت آنلاین نسبت به خرید این قطعه اقدام کنید. هم اکنون سنسور دورموتور پراید از طریق لینک قابل دریافت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *