مقاله

سنسور ناک یا سنسور ضربه (کوبش) چیست؟

سنسور ناک یا سنسور ضربه (کوبش) چیست؟

سنسور ناک یا سنسور ضربه (کوبش) چیست؟

در یک خودرو ممکن است بنا به دلایلی زمان جرقه زنی با تاخیر یا زودتر انجام شود. این اتفاق موجب می شود که موتور دچار یک احتراق ناقص شده و در پی این احتراق، به سیلندر موتور ضربه وارد می شود. در اینجا سنسور ناک به کمک موتور می آید. حتما برایتان سوال شده سنسور ناک چیست؟ این حسگر که به سنسور ضربه نیز معروف است وظیفه تشخیص صدای ناک را دارد و زمانی که در موتور ضربه ایجاد می شود به واحد کنترل موتور خودرو (ECU) خبر می دهد تا زمان بازنگری را بررسی کند. در واقع با این کار جلوی مشکلات احتمالی را می گیرد.

سنسور ناک در کجا قرار می‌گیرد؟

محل سنسور ضربه ماشین، سمت منیفولد ورودی هوا  است و معمولا مابین سیلندرهای ۲ و ۳ دیده می‌شود. ارتعاشات موتور به راحتی در این قسمت قابل دیدن هستند. سنسور ناک به این دلیل در این قسمت قرار می‌گیرد که ضربات حاصل شده از پیش احتراق یا احتراق‌های سریع را خیلی زود متوجه شود.

نحوه کارکرد سنسور ضربه

زمانی که سنسور، متوجه کوبش در موتور خودرو شود، کامپیوتر موتور زمان‌بندی جرقه‌زنی شمع‌ها را کندتر می‌کند تا از جرقه زدن بی‌موقع جلوگیری کند. اگر ناک سنسور از کار بیافتد، رانندۀ خودرو صدای ضربۀ موتور را خواهد شنید و همینطور متوجه کم شدن شتاب اتومبیل و بالا رفتن مصرف سوخت خواهد شد.

واحد کنترل الکتریکی اتومبیل از رایانه خاصی استفاده می کند که قرار است زمان احتراق موتور را بهینه کند. این رایانه بر قسمت‌های مختلف خودرو مانند نیرو و طول عمر موتور تأثیر می‌گذارد.

در دورهای بالای موتور، واحد کنترل الکتریکی مسئولیت تعیین زمان اشتعال را دارد و به هوا اجازه می‌دهد تا در زمان مناسب با سوخت مخلوط شود و مشتعل شود. با این حال، اگر زمان اشتعال بیش از حد طول بکشد می‌تواند منجر به پیش احتراق یا احتراق سریع و ناقص شود که این اشتعال کنترل‌نشده سبب ضربه در موتور می‌شود.

به منظور جلوگیری از بروز این لرزش‌ها سنسور ضربه وظیفۀ تشخیص ارتعاشات ناشی از احتراق، ارسال سیگنال به واحد کنترل الکترونیکی و به تأخیر انداختن زمان جرقه‌زنی را دارد.

در شرایط عادی رانندگی و در عملکرد معمول موتور خودرو، واحد کنترل موتور وظیفۀ ایجاد جرقه را برای احتراق هوا و مخلوط سوختِ درون محفظۀ موتور دارد. از آن‌جا که سوختن مخلوط هوا و سوخت به زمان مشخصی نیاز دارد، واحد کنترل موتور زمان احتراق را تنظیم می‌کند؛ هر گونه تاخیر در زمان جرقه زدن می‌تواند منجر به کاهش قدرت موتور شود و ضربه ایجاد کند.

علائم خرابی سنسور ناک چیست؟

شاید برایتان عجیب باشد  که چنانچه یک سنسور در خودرو عملکرد درستی نداشته باشد، ممکن است مشکلات بزرگی برای آن ایجاد شود. چون اجزا و قطعات داخلی خودرو همه به هم مرتبط هستند و در صورتی که یکی از آن ها دچار مشکل شود، باقی قطعات نیز تحت تاثیر قرار می گیرند.

شنیدن کوبش موتور

اولین علامت وجود اشکال در عملکرد سنسور ناک این است که از موتور خودرو شما صدای کوبش شنیده می شود. در صورت بروز این اتفاق قطعا ناک سنسور دچار مشکل شده است چون اگر عملکرد درستی داشته باشد نباید اجازه بدهد در موتور ضربه ایجاد شود.

کاهش توان خودرو

اگر حس کردید در زمان بالا رفتن از سربالایی یا زمانی که وزن داخلی ماشین شما افزایش یافته است، خودرو نمی تواند به خوبی عمل کند و حتی در سرعت بالا این ضعف دیده شد، بهتر است سنسور ناک را بررسی کنید. ممکن است این سنسور دچار مشکل شده باشد و توان خروجی خودرو را تحت تاثیر قرار دهد.

کاهش شتاب خودرو

در پاسخ به این سوال که نشانه های خرابی سنسور ناک چیست؟ می توانیم به کم شدن شتاب خودرو اشاره کنیم. در صورتی که سنسور خودرو شما ایرادی داشته باشد، شما نمی توانید به راحتی با سرعت بالا رانندگی کنید و حس می کنید شتاب خودرو کم شده است. در واقع به دلیل کاهش شتاب ماشین، مصرف سوخت بالاتر می رود و این خود می تواند یکی دیگر از دلایل خرابی ناک سنسور باشد.

سنسور ناک یا سنسور ضربه (کوبش) چیست؟

روشن شدن چراغ چک

یکی دیگر از نشانه هایی که ممکن است به دلیل خرابی سنسور ناک در خودرو ایجاد شود روشن شدن چراغ چک ماشین است. بهتر است با روشن شدن چراغ چک به یک فرد متخصص مراجعه کنید و مواردی که منجر به هشدار چراغ چک می شود را بررسی کنید. این موارد می تواند علاوه بر خرابی ناک سنسور، شامل خرابی سنسور اکسیژن، خرابی وایر و غیره نیز باشد.

از کجا سنسور ناک را تهیه کنیم؟

اگر می خواهید سنسور ناک خودرویتان را تعویض کنید می توانید با مراجعه به بخش محصولات سایت دیجی رفان اقدام به خرید آنلاین این قطعه نمایید تا علاوه بر صرفه جویی در وقت و هزینه خیالتان نیز از بابت خرید محصولی باکیفیت آسوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *