مقاله

سگ دست چیست و چه وظایفی دارد؟

سگ دست چیست و چه وظایفی دارد؟

سگ دست چیست و چه وظایفی دارد؟

سگ دست را می‌توان در واقع یکی از اجزای سیستم چرخ خودرو دانست که وزن اتاق و بدنه را به زمین و چرخ‌ها منتقل می‌کند. این قطعه که به نشیمنگاه چرخ نیز معروف است روی محور فرمان که اکسل یا سیبک است نصب می‌شود و چرخیدن چرخ‌ها حول این محور را ممکن می‌سازد. این قطعه‌ فلزی کوچک و ارزان نقشی محوری در جلوبندی خودرو ایفا می‌کند. به این ترتیب که مانند یک لولا، نقطه‌ اتصال دیسک‌های ترمز، کمک فنرها و اتصالات آن‌ها شده و این قطعات را به هم مرتبط می‌سازد. هندلینگ راحت خودرو کاملا وابسته به کیفیت عملکرد جلوبندی آن است و سگ دست تقریبا کلیدی‌ترین بخش جلوبندی محسوب می‌شود که بخشی از اجزای چرخ و سیستم تعلیق روی آن بسته می‌شود.

سگ دست چیست و چه وظایفی دارد؟

انواع سگدست خودرو

چرخ‌ها همیشه نیروی خودرو از گیربکس دریافت نمی کنند. در واقع برخی چرخ‌ها اصطلاحاً غیر محرک هستند و فقط می‌چرخند. در این حالت آنها به نیروی گیربکس نیاز ندارند و در نتیجه شکل ظاهری سگ دست‌های آنها هم کمی متفاوت می‌شود.

برای چرخ‌های غیر محرک از سگ دست‌های مخروطی استفاده می‌شود. در این مدل، پلوس از طریق سوراخی که در میانه مخروط ایجاد شده عبور می‌کند و به سایر قطعات چرخ متصل می‌شود.

سگ دست‌ها در دو نوع سگدست چرخ‌های جلو و سگ دست چرخ‌های عقب وجود دارند.

سگ دست چرخ‌های جلو

علاوه بر انتقال وزن خودرو به چرخ‌ها، وظیفه تعلیق پذیری و نیروی دورانی چرخ‌ها و فرمان پذیری را نیز بر عهده دارد. به سگ دست چرخ‌های جلو، پلوس ماشین که خود وظیفه انتقال نیروی چرخشی از گیربکس به چرخ‌ها را دارد به همراه کاور دیسک ترمز متصل می‌گردد.

سگ دست چرخ‌های عقب

کمی متفاوت تر هستند و وظیفه اصلی آنها تنها نشیمنگاه مناسب برای اتصال شاسی به چرخ‌ها می‌باشد. در سگ دست چرخ‌های عقب یک بازو برای اتصال طبق بالا و یک بازو برای اتصال طبق پایین وجود دارد و خبری از بازویی که مربوط به تعلیق پذیری فرمان خودرو باشد، نیست.

یکی از قطعات متصل و اساسی متصل به سگ دست‌ها کمک فنرها می‌باشند. این قطعه از طرف بالا به شاسی خودرو از طرف پایین به سگ دست و چرخ‌ها متصل می‌گردد. کمک فنر نیز به عنوان یکی از قطعات جلوبندی خودرو، در تعدیل نیروی‌های لرزشی و نوسانات جاده ایی به حرکت نرم خودرو کمک می‌کند و از انتقال نیروی حرکتی، ضربه‌ای و لرزشی چرخها  به شاسی و کابین خودرو جلوگیری می‌کند.

فنر با توجه به ماهیتی که دارد در اثر فشار و کشش واکنش نشان می‌دهد که کمک فنر این واکنش را تعدیل و به کمک فنر می‌رود تا بتواند وظایف خود را نیز به درستی انجام دهد.

خراب شدن سگ دست چه نشانه‌هایی دارد؟

از مهم‌ترین علائم خرابی سگ‌دست می‌توان به کشیده شدن خودرو به یک سمت در هنگام رانندگی اشاره کرد. ممکن است لاستیک‌ها را تعویض و بالانس کنید، میزان فرمان انجام دهید، ولی باز هم خودرو به یک سمت بکشد!

در اینجا مظنون شماره یک همان سگ دست خودرو است. مهم است که نشانه های خرابی سگ دست را سریع شناسایی کنید تا دچار هزینه‌های اضافی و مشکلات بیشتر نشوید.

علاوه برا این اطلاع از علائم خرابی سگ دست می‌تواند باعث حفظ جان شما شود، چون در صورت شکستگی سگ دست، کنترل خودرو را به صورت کامل از دست خواهید داد!

موارد زیر از مهم‌ترین علائم خرابی سگ دست خودرو هستند:

  • سایش ناهموار لاستیک‌ها
  • به گوش رسیدن صدای جیغ لاستیک در هنگام چرخش
  • احساس لرزش در فرمان و عدم تعادل خودرو
  • تمایل خودرو به کشیده شدن به یک سمت
  • غربیلک فرمان در هنگام رانندگی مستقیم در موقعیت دیگری قرار دارد

سگدست خودرو چقدر عمر می‌کند؟

ساختار این قطعه پرکاربرد خودرو به شکلی است که  در حالت معمول دچار آسیب نمی‌شود و ممکن است در اثر ضربه و تصادف آسیب ببیند. اگر این قطعه خودرو آسیب ببیند، خودرو هنگام حرکت به یک سمت کشیده می‌شود؛ بنابراین اگر در خودرو کشیدگی به یک سمت احساس کردید به یک تعمیرکار مراجعه کنید تا سگدست‌های خودرو را بررسی کند. بی توجهی به آن سبب می‌شود که به جلوبندی خودرو آسیب وارد شود که هزینه زیادی نیز دارد پس منطقی است که اگر سگدست خراب باشد آن را تعویض کنید چون قیمت پایین و نقش مهمی دارد و با این کار از آسیب دیدن سیستم جلوبندی خودرو جلوگیری می‌کنید.

سگدست با کیفیت را از کجا تهیه کنیم؟

با توجه به نقش مهم این قطعه در جلوبندی خودروی سواری شما و مشکلاتی که درصورت خرابی ایجاد می کند این نیاز احساس می شود که پس از تعویض آن، حتما قطعه جدید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. شما عزیزان می توانید سگدست موردنظر ماشین خود را از سایت دیجی رفان تهیه نمائید که علاوه بر اطمینان از کیفیت این محصول لذت خرید آسان اینترنتی را نیز برایتان به ارمغان می آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *