مقاله

علت خطای نمایش آمپر بنزین چیست؟

نشانگر بنزین چگونه کار می کند؟

در خودروهای قدیمی، هنگامی که کلید را به حالت روشن می‌چرخانید یا خودروی خود را روشن می‌کنید، مشاهده می‌کنید که نشانگر سوخت به حالت پر، بازگشت به خالی و سپس به موقعیتی که میزان فعلی سوخت در وسیله نقلیه شما را مشخص می‌کند، می‌شود.

وسایل نقلیه مدرن اغلب از صفحه نمایش دیجیتال استفاده می کنند، اما نحوه کار آنها تقریباً یکسان است. همه چیز از داخل مخزن سوخت شروع می شود.

در داخل باک قسمتی به نام مجموعه پمپ بنزین و یا پمپ سوخت وجود دارد که دو وظیفه دارد: یکی اندازه گیری میزان سوخت در داخل باک و دیگری ارسال سوخت با فشار زیاد به سمت موتور .

برای اندازه گیری سطح سوخت در داخل باک، یک شناور بکار گرفته شده است که در بالای سوخت قرار می گیرد و به یک میله فلزی دو قسمتی با شکاف در وسط متصل می شود.

این شکاف به میله اجازه می دهد تا حول یک نقطه بچرخد و کل دستگاه را به یک بازوی مکانیکی تبدیل می کند که می تواند قسمت شناور مجموعه را در بالای سوخت نگه دارد، صرف نظر از اینکه باک تقریباً خالی و یا پر باشد.

نشانگر شناور به طور مداوم، چرخیدن بازو را اندازه گیری می کند و این چرخش را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند و به نشانگر سوخت روی صفحه نمایشگرها ارسال می کند تا راننده از میزان سوخت داخل باک اطلاع پیدا کند. اساس کار بیشتر نشانگرهای سوخت بر اساس مقاومت متغیر می باشد.

وقتی راننده باک را از بنزین پر می کند، نشانگر مربوط به شناور در بالاترین سطح قرار می گیرد، در این حالت سیگنالی که به صفحه نمایشگرها ارسال می شود موجب می شود تا میزان سوخت داخل باک، “پر” نمایش داده شود و چنانچه باک از سوخت خالی باشد، شناور در پائین ترین وضعیت قرار می گیرد و سیگنالی که برای صفحه نمایشگرها ارسال می شود، باعث می شود تا صفحه نمایشگرها راننده را از خالی بودن باک مطلع نماید و اینگونه است که نشانگر سوخت به صاحب خودرو نشان می دهد که چقدر سوخت در باک وجود دارد. در بعضی از خودروها فرآیند کنترل میزان سوخت و ارسال آن به صفحه نمایشگرها توسط یک کامپیوتر کنترل می شود

اما علت کار نکردن سنسور تعیین سطح بنزین چیست؟

وقتی باک پر است اما درجه باک چیزی نشان نمی دهد: این مشکل ممکن است به خاطر جدا شدن شناور از بازو باشد که باعث می شود بقیه اجزای واحد فرستنده به طور کامل از کار بیافتد. در برخی موارد یک مقاومت معیوب هم می تواند با محدود کردن سیگنال به طور کامل، باعث خالی نشان دادن باک شود. سیم های خورده شده هم می تواند باعث خرابی آمپر بنزین دیجیتال شود.

درجه باک روی پر گیر کرده است: این مشکل به دلیل خراب بودن مقاومت رخ می دهد. وقتی یک وسیله نقلیه به طور منظم از بنزین استفاده می کند، واحد فرستنده سوخت دائما در حال حرکت است که باعث حرکت ثابت ویپر در مقاومت متغییر می شود. با گذشت زمان فرسودگی رخ می دهد و یک مدار باز ایجاد شود. مشکل دیگر ممکن است به خرابی کابل ها باشد.

درجه باک بین خالی و پر نوسان دارد: ممکن است به دلیل خرابی مکانیکی باشد. بازوی شناور واحد فرستنده ممکن است به سطح خاصی چسبیده باشد. هنگامی که بازوی شناور به جای خود باز می گردد مشکل کار نکردن و درست نشان ندادن آمپر بنزین حل می شود. در مواردی که به طور مکرر این مشکل رخ می دهد شکستگی مکانیکی رخ می دهد و باید تعویض صورت بگیرد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *