مقاله

علل و علائم خرابی واتر پمپ

واتر پمپ چیست؟

وظیفه واتر پمپ این است که آب، ضدیخ و ضدجوش را به بخش‌های مختلف موتور خودرو برساند. مایعات نام‌برده مجدداً از راه واتر پمپ به رادیاتور بازگردانده می‌شوند. برای همین هم هست که این قطعه کمک می‌کند تا خودرو در روزهای سرد دچار یخ‌زدگی نشود و در روزهای گرم هم خنک بماند.

زمانی که واتر پمپ به‌درستی عمل کند، خودرو در دمایی مناسب و ثابت به کار خود ادامه خواهد داد. حال اگر خرابی واتر پمپ برای خودرویتان پیش بیاید، امکان آسیب‌دیدن موتور هم بالا می‌رود. پس باید همیشه هوای واتر پمپ را داشته باشید و ببینید که علائم و دلایل خرابی آن چیست.

دلایل خرابی واتر پمپ چیست؟

خرابی واتر پمپ در درجه نخست روی واشر سرسیلندر اثر می‌گذارد. گرم‌ترین قسمت پیشرانه خودرو نزدیک به واشر سرسیلندر است. خودروهایی که تجربه سوزاندن این قطعه یعنی واشر سرسیلند را دارند در هنگام فروش با افت قیمت قابل‌توجهی روبه‌رو می‌شوند. پس به اهمیت واتر پمپ سالم دقت کنید و نگذارید که خرابی آن باعث تخریب قطعات دیگر و کاهش ارزش خودرویتان شود. از جمله دلایلی که باعث می‌شود، این قطعه در خودرو تخریب شود، باید به موارد زیر اشاره کرد:

  •       یخ‌زدگی آب درون موتور
  •       زنگ‌زدگی پره‌های داخلی واتر پمپ
  •       وجود خوردگی در دنده و قسمت‌های دیگر
  •       نبود ضدیخ در سیستم خنک‌کننده خودرو

دقت کنید که در میان این دلایلِ خرابی واتر پمپ، یخ‌زدگی آب درون موتور باعث شکستن واتر پمپ می‌شود. درباره علت دیگر که نبود ضدیخ در سیستم هست هم نیاز به یک توضیح وجود دارد: حتی اگر ضدیخ درون خودرو موجود باشد اما جنس و کیفیت آن مرغوب ارزیابی نشود، باز هم امکان تخریب واتر پمپ خواهد بود.

علائم خرابی واتر پمپ

خرابی واتر پمپ نشانه های و علائم گوناگونی دارد. نشانه های خراب شدن واتر پمپ پراید، پژو 206، پژو 405، سمند، تیبا، پیکان و دیگر خودروها تفاوتی ندارد. این نشانه ها در تمامی خودروها یکسان می باشد.

1.تولید صدای ساییدگی از علائم خرابی واتر پمپ

شنیدن صدای ساییدگی از پیشرانه، یکی از علائم خرابی واتر پمپ محسوب می شود. در برخی مواقع، با بالا زدن کاپوت خودرو و گوش دادن به صدای پیشرانه، صدایی مانند ساییدگی به گوش می رسد. در بسیاری مواقع تولید این صدا دال بر خرابی واتر پمپ ماشین می باشد. برای اطمینان حاصل کردن از این صدا، مراجعه به تعمیرکاران و متخصصان حرفه ای کمک شایانی می نماید.

2.کارکرد نامطلوب کولر ماشین

کارکرد غیر عادی و نامطلوب کولر ماشین، می تواند یکی از نشانه های هشدار دهنده خرابی واتر پمپ باشد. بر همین اساس، در صورت مطمئن شدن از عملکرد نادرست کولر، بررسی و ارزیابی این قطعه اهمیت و ضرورت پیدا می کند.

3.ظاهر شدن نشانگر هشدار دمای آب

یکی دیگر از نشانه های خرابی پمپ آب خودرو به ظاهر شدن چراغ نشانگر هشدار دمای آب مربوط می شود. بروز ایراد و خرابی واتر پمپ، داغ شدن پیشرانه خودرو و متعاقب آن، بالا رفتن آمپر را در پی دارد. در نتیجه این امر چراغ هشدار مربوط به دمای آب ظاهر می شود. روشن شدن این چراغ در خودروها اعم از داخلی یا خارجی، نمایانگر خرابی و معیوب بودن پمپ آب ماشین می باشد.

  1. نوسان زیاد دما

در هنگام عملکرد نادرست و نامطلوب سیستم خنک کننده ماشین، نوسانات دمایی زیادی را تجربه خواهید کرد. نوسان داشتن دما بین حالت بالا و عادی، به احتمال بسیار قوی حکایت از خرابی و معیوب شدن پمپ آب خودرو دارد. با بررسی وضعیت پمپ آب می توان از سلامت این قطعه اطمینان حاصل کرد.

5.گرم شدن بیش از حد پیشرانه

داغ شدن بیش از حد مجاز موتور را می توان از دیگر علائم خرابی واترپمپ برشمرد. گرم شدن پیشرانه مشکلات زیادی را برای افراد ایجاد خواهد کرد. با ارزیابی دمای موتور یا لمس پیشرانه خودرو می توان میزان دمای آن را مورد بررسی قرار داد. حرارت زیاد موتور نمایانگر خرابی و معیوب بودن واتر پمپ خودرو می باشد.

  1. نشت مایعات از دیگر نشانه های خراب واتر پمپ

در صورت خرابی و فرسوده شدن واتر پمپ، واشرها و اتصالات دچار فرسودگی و پارگی می شوند. فرسوده شدن اتصالات موجب نشت مایعات، به ویژه مایع خنک کننده از قطعه واتر پمپ می شود. در صورت مشاهده مایع قرمز یا سبز رنگ در اطراف پمپ آب، به احتمال زیاد این قطعه خراب یا معیوب شده است. برای برطرف کردن این مشکل می بایست در اسرع وقت به یک تعمیرکار حرفه ای مراجعه نمود.

اگر نشتی واتر پمپ از کاسه نمد آن باشد باید پمپ را پیاده کرد و کاسه نمد آن را تعویض نمود. نشتی در اثر فرسایش یاتاقان ها، بوش ها و کاسه نمد آب بندی نشده به وجود آمده و کار پمپ همراه با سر و صدا خواهد بود. به علاوه پمپی که آب بندی  نباشد در سرعت های زیاد هوا گرفته و عمل پمپ آب با اشکال مواجه می شود. معمولا هوا گرفتن پمپ از قسمت میانی بوده و خلا قسمت مکشی آن را تحت الشعاع قرار می دهد.

  1. خارج شدن بخار از پیشرانه

خروج بخار از قسمت پیشرانه یا رادیاتور یکی دیگر از نشانه های خرابی واتر پمپ خودرو به حساب می آید. فرآیند خنک سازی پیشرانه خودرو به واسطه واتر پمپ صورت می گیرد. خراب یا معیوب شدن این قطعه موجب بالا رفتن دما و متعاقب آن، بلند شدن بخار از پیشرانه می شود. در صورت مشاهده بخار از موتور در وهله نخست خودرو را خاموش کرده و در اسرع وقت باید از خدمات تعمیرکاران باتجربه بهره برد.

  1. تولید صدای غیر عادی از پمپ آب

تولید صداهای غیر عادی از پمپ آب یکی دیگر از علائم خرابی واتر پمپ را نمایان می سازد. صدای تولید شده، به علت خرابی و فرسودگی واتر پمپ ایجاد می گردد. همچنین، شل شدن قرقره پمپ آب نیز در تولید این صدا تاثیرگذار است. با بررسی و پیگیری منبع صدا می توان از بروز آسیب های جدی به موتور خودرو جلوگیری به عمل آورد.

نکاتی برای جلوگیری از خرابی واترپمپ :

۱.مایع خنک ­کننده را در فاصله های زمانی توصیه شده توسط کارخانه سازنده، عوض کنید. مایع خنک ­کننده ­ی فرسوده و قدیمی باعث میشود که واترپمپ زنگ بزند و خراب شود.

۲.هنگام تعویض تسمه واترپمپ به هم تراز بودن آن با پولی و شل یا سفت نبودن تسمه دقت کنید. تسمه ای که شل باشد، تراز نشده باشد و یا بیش از حد کشیده شده باشد، از عملکرد مناسب پمپ آب و سایر لوازم جانبی جلوگیری می کند و می تواند به شفت پمپ، بلبرینگ و آب ­بندی ها آسیب برساند.

۳.مشکل داغی بیش از حد موتور را سریعا رفع کنید. زیرا به پروانه داخل واترپمپ و آب­بندی موتور آسیب جدی وارد میکند.

۴.از یک واترپمپ باکیفیت استفاده کنید تا سیستم خنک ­کننده­ی ماشین شما در شرایط بهینه و برای مدت طولانی­ تری کار کند.

۵.هنگامی که واترپمپی که با تسمه تایم کار میکند را تعویض میکنید، تسمه تایم را هم همزمان تعویض کنید، مخصوصا زمانی که واترپمپ نشتی داشته باشد. تسمه تایم فرسوده به واترپمپ آسیب میزند. در بیشتر موارد، واترپمپ و تسمه تایم عمر مفید یکسانی دارند و شما میتوانید با تعویض همزمان آنها در پول و وقت خود صرفه جویی کنید.

بنابراین اگر به وسیله نقلیه خود توجه داشته باشید و نشانه های نارسایی واترپمپ را به موقع ببینید، میتوانید از صدمات جدی به خودروی خود جلوگیری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *