مقاله

میل ژامبون چیست ؟

میل ژامبون چیست

میل ژامبون چیست و چه نقشی در سیستم حرکتی خودرو دارد؟

میل ژامبون  یکی از مهم ترین قطعات در سیستم حرکتی خودرو می باشد که با نام اکسل نیز در خودرو شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم تا به اختصار در مورد میل ژامبون توضیحاتی را ارائه دهیم.

میل ژامبون چیست؟ شاید با شنیدن نام میل ژامبون ابتدا این پرسش در ذهن مخاطب بوجود بیاد که میل ژامبون چیست و چه نقشی در سیستم حرکتی خودرو دارد؟ این قطعه در مفهوم مکانیکی و خودرو به معنای محور است، که مربوط به سیستم محور خودرو  می باشد. با عبور یک چرخ دنده و با وجود یک ضامن می توان میل ژامبون را ثابت نگه داشت و چرخش حول محوری ثابت انجام خواهد شد.

به طور کلی اگر بخواهیم تعریف اساسی و ساده ای برای این قطعه داشته باشیم باید گفت که تنها برای نصب چرخ ها از این محور استفاده می شود اما مکانیزم هایی که به آن اضافه می شوند نیز پیچیدگی های زیادی را به نحوه شناخت و بررسی آن اضافه می کنند. از این رو بهتر است که با شناخت دقیق و کامل از این قطعه برای بررسی سیستم تعلیق خودرو اقدام کنید. مکانیزم های بکار رفته در  میل ژامبون را می توان:

  • فرمان
  • کاهش دور
  • انتقال قدرت
  • کاهش تاثیرات جاده ای بر خودرو

و مواردی از این دسته در نظر گرفت. نکته ای که باید در این خصوص در نظر گرفت این است که در گذشته خودروها یک محور محرک در عقب داشتند، یعنی چرخ خودروها این وظیفه را بر عهده داشتند که چرخ ها را به حرکت درآورند. در این شرایط میل گاردان و گیربکس به میل ژامبون عقب متصل می شدند. اما در خودروهای جدید این مکانیزم کمی متفاوت شده است. به طوری که محورهای جلو به صورت یک مجموعه یکپارچه از دیفرانسیل و گیربکس به همراه دو شفت کوتاه به هر چرخی متصل می شوند.

پلوس در میل ژامبون چه تاثیری دارد؟در میل  ژامبون قطعه مهم دیگری بنام پلوس نیز وجود دارد که حرکت را برای خودرو راحت تر می کند. پلوس درواقع قطعه ای از میل ژامبون است که دیفرانسیل را به چرخ های عقب متصل می کند. در نتیجه با چرخیدن، خودرو به حرکت در می آید. هر پلوس نیز دو اتصال سیبک یا  cv دارد که در هنگام رانندگی می تواند خودرو را در مسیرهای ناهموار به راحتی منتقل کند و موجب شتاب گیری راحت خودرو خواهد شد.

علاوه بر این موارد ذکر شده، میل ژامبون به همراه پلوس می تواند وزن خودرو به همراه سرنشینان و بار را به صورت مساوی تحمل کند و از این رو بسیار مقاوم و مستحکم می باشد. از این رو می توان گفت که طول عمر این قطعه بسیار بالا است به ظری که عواملی که باعث خرابی یا شکستگی می شوند را در نظر نگرفت.

یک خودرو دارای چند میل ژامبون می باشد؟

موضوعی که باید در مورد میل ژامبون در سیستم تعلیق خودرو در نظر داشت این است که بر اساس تحقیق و نظرات شرکت فروش خودرو Car From Japan تعداد میل ژامبون ها در یک خودرو به نوع آن بستگی دارد. در بیشتر موارد خودروها دارای دو میل می باشند. البته این برای وسایل نقلیه بزرگ تر متفاوت خواهد بود و هر چه تعداد چرخ ها بیشتر باشد و تعداد بار و مسافرین بیشتر خواهد بود و در نتیجه میل ژامبون نیز از تعداد بالاتری برخوردار خواهند بود.

چگونه می توان انواع میل ژامبون را تعیین کرد؟

عواملی که می توان نوع میل ژامبون را با استفاده از آن تشخیص داد، بر روی سیستم تعلیق خودرو تاثیر بسزایی دارد. برخی وسایل نقلیه دارای میل ژامبون هایی هستند که از پیش تعیین شده اند که به آن pre-designed axles گفته می شود. این یک قالب استانداد می باشد و در دیگر وسایل نقلیه که دارای میل سفارشی می باشند Customized axles می باشند نیز بر اساس ویژگی خودروها و نیاز آن میل ژامبون تعریف خواهد شد.

میل های سفارشی کمک می کنند تا خودرو بهتر حرکت کند و کنترل بیشتری بر روی چرخ ها داشته باشد. وجود میل ژامبون باعث می شود تا سرعت و همچنین گشتاور چرخ تا حدود زیادی بهتر عمل کند. در ادامه به بررسی انواع میل ژامبون خواهیم پرداخت.

در صورت خرابی میل ژامبون از کجا جنس اصل تهیه کنیم؟

درصورت خرابی میل ژامبون باید از طریق فروشگاه های عرضه کننده قطعات خودرو جهت تهیه آن اقدام کنید. از آنجاکه امروزه جنس تقلبی زیادی روانه بازار گردیده است توصیه می گردد حتما از فروشگاه های معتبر برای خرید این قطعه مهم از خودروی خود اقدام تا بتوانید جنس اصل از برند مورد نظر را دریافت کنید. سایت دیجی رفان نمایندگی شرکت های معتبر فروش قطعات خودرو را در اختیار دارد و این بستر را فراهم کرده است تا کاربران عزیز بتوانند با خریدی مطمئن و قیمتی مناسب جهت خرید قطعات خودرو اقدام کنند. هم اکنون شما می توانید از طریق لینک نسبت به خرید میل ژامبون مورد نظر خودروی خود اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *