مقاله

نشانه های خرابی ترمز چیست ؟

نشانه های خرابی ترمز چیست ؟

بر اساس آمار ، 22 درصد تصادفات خودروهای سواری ، ناشی از  خرابی ترمز است . در حالی که رانندگی صحیح نیمی از راه است ، سالم نگه داشتن و مراقبت از سیستم های ایمنی وسیله نقلیه بسیار مهم است .  در این مقاله به یاریتان می شتابیم و شما را با نشانه های خرابی ترمز و راه های پیشگیری از آنها آشنا می کنیم تا از هرگونه خسارت مالی و جانی به دور باشید.

نشانه های خرابی ترمز ماشین

1.صدای جیرجیر ، کوبیدن و جیغ مانند

 

  • جیرجیر و جیغ کشیدن

اگر هنگام فشار دادن ترمز خود صدای جیغ فلزی می شنوید ، به احتمال زیاد صدای سایش روی لنت ترمز را می شنوید ، در حالی که امری  آزاردهنده است ، همیشه از نشانه های خرابی ترمز نیست ، بلکه  ممکن است زمان تعویض لنت ترمز را نشان دهد.

پس از شروع به شنیدن این صداها ، تعویض لنت های خود را به تاخیر نیاندازید ، زیرا فرسودگی بیشتر آنها می تواند منجر به خرابی روتورها  شده و هزینه تعمیر گرانی را بر جای بگذارد.

  • صدای کوبیدن

زمانی که لنت های خودرو شما کاملا فرسوده شده و عمر مفیدشان تمام شده باشد ، صدای  کوبیدن و صدایی همچون خرد شدن را می شنوید. این صدا به معنی این است که شما در حال آسیب رساندن به روتورهای خود هستید.

  1. پدال ترمز نرم

اگر هنگامی که ترمز خود را فشار می دهید یا پدال ترمز خود را به سمت پایین فشار می دهید ، یک پدال “نرم” را تجربه می کنید ، باید در اسرع وقت از ی مکانیک مجرب بخواهید تا سیستم ترمز شما را بررسی کند.

اغلب این مورد نشان می دهد که رطوبت در سیستم ترمز شما وجود دارد یا سیلندر اصلی شما به درستی کار نمی کند و نیاز به بررسی فوری دارد.

  1. نشت روغن ترمز

نشت روغن ترمز اغلب نشان می دهد که سیلندر اصلی شما باید تعویض شود. سیلندر اصلی جایی است که روغن ترمز شما در آن قرار گرفته است و تمام قدرت ترمز شما از فشار هیدرولیکی ایجاد شده بین سیلندر و اتصالات ترمز ناشی می شود.

اگر دچار نشتی مایعات شدید ، به احتمال زیاد نمی توانید وسیله نقلیه خود را به راحتی متوقف کنید. به مکانیک اجازه دهید سطح مایع و اجزای ترمز شما را بررسی کند.

  1. بوی سوختن در هنگام رانندگی

بوی سوختن از چرخ ها و ترمزهای شما از نشانه های خرابی ترمز می باشد و به این معنی است که ممکن است ترمزها یا کلاچ خود را بیش از حد گرم کرده باشید و ادامه رانندگی می تواند منجر به خرابی کامل ترمز شود.

اگر شروع به استشمام یا مشاهده دود از ترمزهای خود کردید ، فوراً آن را کنار بکشید و ترمزهای خود را بررسی کنید.

  1. انحراف خودرو

تصور کنید در وسط یک جاده که یک سمت شما، تعداد زیادی ماشین ایستاده، قصد ردکردن و همزمان ترمز گرفتن دارید ولی به محض اینکه پای خود را روی ترمز قرار می‌دهید، ماشین به سمتی خلافی میل شما می‌چرخد. اگر کالیپر یا گازانبر ترمز، به دلیل خوردگی و فرسایش، افت کارایی پیدا کند و یا شلنگ ترمز معیوب باشد، در زمان گرفتن ترمز، خودروی شما ممکن است به یک سمت، تغییر جهت دهد.

  1. لرزش در فرمان

لرزش فرمان یا لرزش هنگام ترمز اغلب از نشانه های خرابی ترمز و نشانه چرخش روتور است. روتورها دیسک های نقره ای بزرگی هستند که پشت فرمان یا لبه آن قرار می گیرند. وقتی پدال ترمز را فشار می دهید ، لنت های ترمز شما روتور را فشار می دهند و در نهایت وسیله نقلیه شما را متوقف می کنند.

هنگامی که روتورهای شما پیچ خورده یا ناهموار هستند ، شروع به تداخل با سیستم ترمز و ایجاد ارتعاشاتی می کنند که احساس می کنید.

در صورت مواجه شدن با این وضعیت ، با مراجعه به یک تعمیرگاه روتور خود تعویض نموده و یا سطح آن را بازسازی کنید. بازسازی رویه روتور ،  فرآیند صاف کردن یا شستشوی روتور شما است و با تراشیدن قسمت های ناهموار روتور انجام می شود.

 

  1. روشن‌شدن چراغ ترمز ABS

اگر چراغ ترمز ABS (Anti Braking System) در خودروی شما، روشن شد، این پیام را به شما منتقل می‌کند که در ترمز خودرو، اشکالی به وجود آمده است. در اکثر خودروهای مدرن، دو چراغ هشدار متفاوت وجود دارد که هر کدام به دلیلی روشن می‌شود.  چراغ ترمز شما، همیشه وقتی مشکلی دارد روشن نمی‌شود. یکی از مواردی که این چراغ شروع به روشن‌شدن می‌کند، . زمانی است که ترمز دستی شما درگیر است. ولی اگر چراغ هشدار ترمز روشن شده و ترمز دستی درگیر نیست، مراجعه به یک تعمیرکار ماهر خودرو، بهترین انتخاب برای شما است.

در کنار هفت نشانه اصلی خرابی ترمز خودرو ، موارد دیگری هم ممکن است رخ دهد که نیاز به پیگیری فوری دارد. حتماً برای شما پیش آمده که در سربالایی یا ترافیک‌های سنگین که رانندگان مجبور به استفاده از نیم‌کلاچ هستند،  بوی سوختگی را حس می‌کنید.  اگر این بوی نامطبوع از سمت ترمز خودرو بود ، احتمالاً بیش از حد کلاچ را درگیر کرده‌اید. برای رفع این مشکل، حتماً چند دقیقه‌ای از ترمز کمتر استفاده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *