مقاله

هفت نشانه خرابی دینام

هفت نشانه خرابی دینام

اگر قبلاً واژه «دینام» را شنیده‌اید، احتمالاً می‌دانید که بخشی ضروری از وسیله نقلیه شماست. اما دینام دقیقا چه کاری انجام می دهد؟ به بیان ساده دینام، باتری ماشین شما را شارژ نگه می دارد و به شما این امکان را می دهد تا ماشین خود را روشن کنید و از لوازم الکترونیکی آن مانند چراغ های جلو و رادیو استفاده کنید.

اگر مشکل دینام خودرو را تجربه می کنید، ممکن است متوجه شوید که ماشین شما بیش از چند دقیقه روشن نمی شود یا روشن نمی ماند. با این حال، قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، احتمالاً با یک یا چند مورد از این هفت نشانه خرابی دینام مواجه خواهید شد.

  1. نورهای کم یا بیش از حد روشن چراغ خودرو

وقتی دینام شروع به از کار افتادن می کند، ولتاژ ناسازگاری را به لوازم جانبی الکترونیکی شما می دهد. به طور کلی، این به شکل تجهیزاتی است که عملکرد ضعیف یا بیش از حد دارند، مانند چراغ های جلو که یا خیلی کم نور هستند یا بسیار روشن هستند. همچنین ممکن است نورهای سوسوزن یا نورهایی را تجربه کنید که به طور نامنظم از روشن به کم نور و بالعکس تغییر می کنند.

  1. باتری مرده

گاهی اوقات یک باتری مرده فقط یک باتری مرده است که پس از چند سال استفاده به پایان عمر خود رسیده است و یا ممکن است به طور تصادفی چراغ های جلو را تمام شب روشن گذاشته باشید. با این حال، در مواقع دیگر، باتری مرده می تواند نشانه ای از خرابی دینام شما باشد.

دینام بد باتری را به اندازه کافی شارژ نمی کند در حالی که موتور در حال کار است و باعث می شود شارژ سریعتر از حد معمول تخلیه شود. یکی از راه‌های آزمایش اینکه آیا مشکل مربوط به باتری است یا دینام، این است که خودرو را به سرعت روشن کنید. اگر خودروی خود را به سرعت روشن کنید و همچنان کار کند، ممکن است باتری شما به زودی نیاز به تعویض داشته باشد. با این حال، اگر ماشین را به سرعت روشن کنید و کمی بعد دوباره از بین برود، ممکن است به این معنی باشد که دینام شما انرژی کافی به باتری نمی‌رساند.

  1. لوازم جانبی کند یا نادرست

دینامی که برق کافی را برای لوازم الکترونیکی خودروی شما تامین نمی کند، اغلب باعث کندی یا عدم کارکرد لوازم جانبی می شود. اگر متوجه شدید که پنجره‌هایتان بیشتر از حد معمول بالا یا پایین می‌رود، یا اگر گرمکن صندلی‌تان احساس خاموشی می‌کند، یا حتی اگر سرعت‌سنج و سایر ابزارهایتان شروع به خراب شدن کردند، ممکن است مشکل دینام داشته باشید.

بسیاری از وسایل نقلیه مدرن همچنین دارای یک لیست اولویت از تجهیزات برنامه ریزی شده در خودرو هستند که به رایانه داخلی می گوید اگر دینام برق کافی را تامین نمی کند، ابتدا برق را از کجا قطع کند. به این ترتیب، اگر با دینام معیوب رانندگی می‌کنید، قبل از قطع برق چراغ‌های جلو، برق رادیوی خود (یا سایر لوازم جانبی غیرضروری) را از دست خواهید داد.

  1. مشکل در شروع یا توقف مکرر

همانطور که قبلا ذکر شد، مشکل در راه اندازی موتور ممکن است به این معنی باشد که دینام شما باتری را شارژ نمی کند. این به این معنی است که وقتی کلید را در استارت می‌چرخانید، تنها چیزی که می‌شنوید یک صدای کلیک به جای خرخر موتورتان است.

از سوی دیگر، اگر خودروی شما مکرراً در حین رانندگی متوقف می‌شود، ممکن است نشانه‌ای از این باشد که شمع‌ها برای روشن نگه داشتن موتور از دینام برق کافی دریافت نمی‌کنند.

  1. صداهای غرغر خودرو

اتومبیل ها صداهای عجیب و غریب زیادی تولید می کنند – برخی بی ضرر هستند در حالی که برخی دیگر می توانند نشان دهنده مشکلات مکانیکی جدی باشند. اگر از زیر کاپوت صدای غرغر می شنوید، ممکن است مشکل دینام داشته باشید که باید توسط یک متخصص در اسرع وقت بررسی شود.

این صدای غرغر زمانی اتفاق می‌افتد که تسمه‌ای که قرقره دینام را می‌چرخاند ناهمتراز شود یا به کناره قرقره ساییده شود. در صورت خراب شدن یاتاقان های چرخاننده شفت روتور نیز ممکن است این صدا را بشنوید.

  1. بوی لاستیک یا سیم در حال سوختن

بوی بد سوختن لاستیک یا سیم می تواند نشان دهنده این باشد که قسمت هایی از دینام شما شروع به فرسودگی کرده است. از آنجایی که تسمه محرک دینام تحت کشش و اصطکاک دائمی است و به دلیل نزدیک بودن به موتور داغ خودرو ممکن است به مرور زمان فرسوده شود و بوی ناخوشایندی از لاستیک در حال سوختن منتشر کند.

به همین ترتیب، اگر دینام شما بیش از حد کار می‌کند یا سیم‌های فرسوده یا آسیب‌دیده دارد، ممکن است بوی سوختگی شبیه به آتش‌سوزی الکتریکی را استشمام کنید. دینام زمانیکه بیش از حد کار می کند سعی می کند الکتریسیته زیادی را از طریق سیم های خود عبور دهد و باعث گرم شدن ناایمن آنها می شود. سیم های آسیب دیده همچنین در برابر جریان الکتریسیته مقاومت ایجاد می کنند و باعث گرم شدن سیم ها و انتشار بوی بد می شوند.

  1. چراغ هشدار باتری

هنگامی که چراغ هشدار باتری روی داشبورد ظاهر می شود، معمولاً اشتباه می شود که یک مشکل خاص باتری است. با این حال، چراغ هشدار باتری نشان می دهد که ممکن است مشکلی در سیستم الکتریکی گسترده تر ماشین شما از جمله دینام وجود داشته باشد.

دینام ها طوری طراحی شده اند که در یک ولتاژ خاص کار می کنند، معمولا بین 13-14.5 ولت. اگر دینام شما از کار بیفتد، ممکن است ولتاژ آن کمتر از ظرفیت باشد و باعث شود چراغ هشدار باتری روی داشبورد شما ظاهر شود. به طور مشابه، اگر دینام از حد مجاز ولتاژ خود فراتر رود، بسته به میزان استرس، چراغ باتری نیز ظاهر می شود.

بسته به بار الکتریکی لوازم جانبی خودرو (چراغ‌های جلو، برف پاک‌کن‌ها، رادیو و غیره)، ممکن است چراغ هشدار باتری را با نوسانات دینام در داخل و خارج از ظرفیت ولتاژ مورد نظر خود روشن و خاموش کنید. اگرچه ممکن است این یک آزار جزئی به نظر برسد، بهتر است ماشین خود را برای بازرسی دینام به داخل ببرید تا اینکه در کنار جاده گیر کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *