مقاله

پتانسیومتر چیست؟

پتانسیومتر چیست؟

پتانسیومتر چیست؟

پتانسیومتر (Potentiometer) یا اسپید پات (speed pots) نوعی مقاومت است که برای کنترل سرعت، ولتاژ و یا فرکانس استفاده می شود. پتانسیومتر دریچه گاز دارای ۳ پایه است که اطلاعات بازوبسته بودن دریچه گاز را با هر بار فشردن پدال گاز توسط راننده به ECU بر حسب درجه گزارش میدهد. ECU این اطلاعات را به جهت اندازه گیری مقدارهوای ورودی به موتور و اینکه چه میزان بار روی موتور وارد میشود ، لازم دارد.

علایم تنظیم نبودن پتانسیومتر

در صورت تنظیم نبودن پتانسیومتر خودروی شما در نحوه عملکرد با مشکل رو به رو شده و با علایمی نیز همراه است از جمله این علایم می توان به بالارفتن مصرف سوخت ؛ به دلیل کم بودن هوا در محفظه احتراق به مشام رسیدن بوی خام سوزی ؛ خروج دود مشکی ؛ تولید آلاینده بالا ؛ ارتعاش اتومبیل در حالت درجا و اینکه خودرو در در سرعت با کاهش شتاب همراه باشد .

نحوه تنظیم پتانسیومتر

 در صورت تنظیم نبودن پتانسیومتر خودرو شما با مشکلاتی که در موارد فوق ذکر شد رو به رو می شود برای تنظیم سوخت خودرو های گروی SL96 که فاقد پتانسیومتر CO هستند مانند خودرو سمند و خوردوی پژو ۴۰۵ باید که از دستگاه دیاگ – اسکنر استفاده نمود بدین صورت که سوکت دستگاه را به خودرو وصل و سویچ خودرو را باز نماییم درون منوی تنظیم سوخت و عدد قابل تنظیم سوخت را روی ۸ قرار دهیم . برای تنظیم سوخت خودروهایی گروه MM8P طبق روش فوق عمل نمود و عدد تنظیم برای آوانس جرقه را روی عدد صفر گذاشت .

 

چه دلایلی باعث خرابی پتانسیومتر خودرو می‌شود؟

1- وجود نقص در ECU یا همان کامپیوتر موتور خودرو

وجود نقص در سیستم کامپیوتر موتور خودرو موجب می‌شود تا قطعات به‌درستی عمل نکنند و حتی در برخی شرایط منجر به سوختن قطعات می‌شود. سنسور دریچه گاز خودرو هم از آن دسته قطعاتی است که در صورت وجود نقص در ECU، خواهد سوخت.

2-نوسان برق و اتصالی در سیم کشی خودرو

در صورت وجود نوسان برق و اتصالی در سیم کشی خودرو، اطلاعات به‌درستی به کامپیوتر موتور خودرو منتقل نشده و در این صورت فرمان‌هایی غلط ارسال می‌شوند و این امر می‌تواند موجب سوختن برخی از قطعات، از جمله سنسور دریچه گاز شود.

3-شستشوی داخل موتور

سیستم خودرو بسیار حساس است و در صورت آن خوردن به برخی از قطعات، دچار اتصالی می‌شوند. سنسور دریچه گاز خودرو هم در صورت خیس شدن دچار خرابی و اتصال خواهد شد.

4-وجود خرابی پولکی دریچه گاز

قطعه دریچه هوا دارای قطعات مکانیکی است و با ضرباتی که به آنها وارد می‌شود، ممکن است بشکنند و یا دچار مشکل شوند. پس هر زمانی که خودرو را بررسی می‌کنید، این قطعات را نیز از قلم نیندازید.

علائم خرابی پتانسیومتر

  • بالا ماندن دور موتور

شایع‌ترین عیبی که در صورت خراب بودن سنسور به وجود می‌آید گاز خوردن خودرو هنگام خلاص بودن است. متأسفانه اکثر مردم وقتی می‌بینند خودرو در هنگام خلاص بودن نیز بدون دلیل گاز می‌خورد، اقدام به تعویض استپر موتور می‌کنند. درصورتی که این ایراد می‌تواند از خراب بودن سنسور دریچه گاز باشد.

  • کپ کردن خودرو در دور موتور ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰

در هنگام گاز دادن اگر می‌بینید دور موتور بین دورهای ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ بوده و خودرو به درستی گاز نمی‌خورد و خفه می‌کند، به این معنی ا‌ست که سنسور دریچه گاز خراب است.

  • تأخیر در گاز خوردن خودرو

اگر ولتاژ سنسور دریچه گاز کمتر از حد استاندارد باشد خودرو دیر گاز می‌خورد. به دلیل آنکه چند ثانیه طول می‌کشد تا ولتاژ به حد استاندارد برسد تا خودرو شرایط مناسب برای گاز خوردن را پیدا کند.

  • تأخیر در پایین آمدن گاز خودرو

اگر بعد از رها کردن پدال گاز، درجه دور موتور با تأخیر به حالت نرمال برگردد، ایراد از سنسور دریچه گاز است. در چنین شرایطی سنسور حالت فنری بودن خود را از دست‌ داده است و چندثانیه‌ای زمان خواهد برد تا به حالت اولیه بازگردد.

  • افزایش مصرف سوخت

هم‌زمان با گاز خوردن خودرو یا تأخیر در برگشت دور موتور به حالت عادی، کامپیوتر تشخیص می‌دهد که دریچه گاز باز است. در این حالت، ورودی دریچه گاز باز می‌ماند و پاشش سوخت قطع نمی‌شود. این مسئله عاملی برای افزایش مصرف سوخت خواهد بود که عموم مردم از آن اطلاعی ندارند.

  • خاموش شدن خودرو در هنگام سرد بودن

اگر خودرو سرد باشد و شما اقدام به گاز دادن خودرو کنید و خودرو خاموش شود، به احتمال خیلی زیاد نشان از مشکل داشتن سنسور دریچه گاز دارد.

از کجا پتانسیومتر اتومبیلم را تهیه کنم؟

برای تهیه پتانسیومتر خودرو متناسب با مدل خودروی خود باید از فروشگاه های معتبر فروش قطعات خودرو اقدام به خرید این قطعه کنید. در سایت دیجی رفان این امکان برای شما فراهم است تا به سادگی خریدی مطئمن و با قیمت مناسب اتومبیل موردنظر خود داشته باشید. هم اکنون می توانید پتانسیومتر پراید را از طریق لینک تهیه کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *