مقاله

پلوس ماشین چیست ؟

پلوس ماشین چیست ؟

پلوس ماشین چیست ؟ و چه وظیفه‌ای دارد ؟

پلوس را شاید بتوان از اجزای دیفرانسیل دانست. دیفرانسیل نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های سیستم انتقال قدرت خودرو است. در واقع نیروی تولیدی توسط موتور پس از طی مسیر خود از کلاچ، گیربکس، میل گاردان به دیفرانسیل می‌رسد. در این مرحله قدرت از طریق دیفرانسیل به چرخ‌های متحرک خودرو منتقل می‌شود.

انتقال دهنده‌ی اصلی نیروی محرکه به چرخ‌ها پلوس است که از یک سو به دیفرانسیل و از سوی دیگر به چرخ‌های متحرک خودرو متصل است. بسته به نوع دیفرانسیل خودرو پلوس روی چرخ‌های عقب، جلو یا دو ردیف چرخ‌های خودرو قرار دارد.

به بیان بهتر پلوس میله‌ای است که بین دیفرانسیل و چرخ‌ها قرار گرفته و ضمن اتصال این دو بخش، انتقال نیروی چرخشی دیفرانسیل به چرخ‌ها را برعهده دارد. این قطعه در دو سمت دیفرانسیل و برای برقراری ارتباط با هر چرخ به صورت جداگانه تعبیه می‌شود و در بخش اتصال به چرخ‌ها فرمی متحرک و مفصل گونه دارد. این حالت خم شونده و متحرک برای جلوگیری از شکستگی پلوس هنگام دور زدن خودرو است.

پلوس ماشین چیست ؟

اجزاء پلوس

الف:سرپلوس

سرپلوس قطعه ای است که پلوس را به چرخ ها متصل کرده و نقش اصلی را در انتقال نیرو و سیستم تعلیق خودرو ایفا می کند. در انتهای پلوس قسمتی که به چرخ‌ها متصل می‌شود که باید متحرک باشد تا هنگام عبور خودرو در جاده‌ها و پیچ‌وخم‌های آن و هنگام پیچیدن و دور زدن خودرو نرم بوده و حرکت کند تا شکسته نشود.

به همین دلیل از سرپلوس جهت چرخش پیچشی پلوس استفاده می‌شود. به دلیل نقش اساسی سرپلوس در سیستم تعلیق خودرو و اهمیت کیفیت آن، دیجی رفان برای اطمینان خاطرشما لینک خرید آسان و اینترنتی سرپلوس را قرار داده است تا شما بتوانید این محصول را از طریق لینک دریافت و نسبت به خرید آن اقدام کنید.

ب:مشعلی پلوس

مشعلی پلوس قطعه ای است که در انتهای گیربکس قرار گرفته و با اتصال به سه شاخ پلوس که داخل قسمت داخلی گیربکس قرار می گیرد، به پلوس متصل می شود.

ج:گردگیر پلوس

گردگیر پلوس قطعه ای است که وظیفه اصلی آن محافظت از قطعات داخلی در برابر گرد و خاک موجود در هوا است که شامل قطعاتی می شود که روغن کاری شده یا گیریس کاری شده اند و بابت جلوگیری از پس دادن روغن موجود در قطعات است. این نوع گردگیر مابین چرخ و گیربکس نصب می گردد در ناحیه ای که نیرو در حال انتقال است.

به دلیل مکان قرارگیری گردگیر در سیستم خودرو و ارتباط مستقیم آن با گیریس موجود در گیربکس بسیار حساس بوده و بعد از مدتی از بین می رود و فاسد می شود که این فاسد شدن منجر به آسیب های جدی تر در قطعه و پارگی آن می شود که در نهایت باعث پس دادن گیریس می شود و همچنین باعث قفل کردن موتور و از بین رفتن آن می شود.

د:سه شاخه پلوس

خرابی بلبرینگ سه شاخه پلوس به صورت ضربه های متوالی به موتور بروز میکند که نشانه اش تکان های دسته دنده در سرعت پایین و لرزش ماشین در سرعتهای بالاست که اگر تعمیر نشود دسته موتور ها را از بین می برد.

صدایی که در عقب و جلو کردن پلوس به گوش میرسد ناشی از برخورد انتهای میله پلوس با مشعلی است که اگر فنر داخلش باشد این صدا کمتر به گوش میرسد و چندان ربطی به خرابی ندارد.

علایم خرابی سرپلوس

  • هنگامی‌که در چرخیدن و دور زدن از چرخ‌ها صدای تق‌تق به گوشتان رسید بدانید که سرپلوس خودروی شما خراب‌شده است. فرمان خودرو را تا آخر به سمت چپ یا به سمت راست بچرخانید و دور بزنید اگر صدای تق‌تق شنیدید سرپلوس همان سمت خودرو خراب است و باید بررسی شود اگر به هر دو سمت چرخیدید و از هر دو سمت همان صدای تق‌تق به گوشتان رسید پس هر دو سرپلوس چپ و راست خراب است.
  • اگر در هنگام حرکت خودرو و در سرعت‌بالا احساس کردید که اتاق خودرو و یا دسته‌ی دنده خودروی شما دچار لرزش شده است بهتر است پلوس خودروی خود را چک کنید.
  • گاهی هم پیش می‌آید که وقتی بر روی پدال گاز فشار می‌آورید و یا هنگام کم کردن فشار پایتان از روی پدال گاز متوجه تقه هایی می‌شوید که از دیگر علائم خرابی سرپلوس می‌تواند باشد.

خطرات خرابی ناشی از خرابی پلوس کدامند؟

در صورت نادیده گرفتن می تواند تاثیرات زیان باری به همراه داشته باشد که مهمترین این اثرات شامل:

  • شکسته شدن محفظه ساچمه ها و قفل شدن چرخ
  • در صورت شکسته شدن محفظه ساچمه ها می تواند باعث قفل شدن فرمان گردد
  • شکسته شدن پلوس در سرعت بالا باعث آسیب جدی گیربکس می گردد
  • در بعضی موارد احتمال از دست دادن کنترل خودرو و چپ کردن
  • توصیه می گردد صدای تق تق چرخ ها را جدی بگیرید و در اولین فرصت اقدام به تعویض سرپلوس نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *