مقاله

کارتل خودرو چیست؟

کارتل خودرو چیست؟

کارتر یا کارتل خودرو چیست و چه نقشی دارد؟

کارتل خودرو چیست؟

کارتر یا کارتل روغن خودرو محفظه ای است که هنگامی که موتور خاموش است، روغن موتور خودرو درون آن جمع می‌شود و مهمترین وظیفه آن این است که روغن موتور را در خود نگه دارد.

داخل کارتر قطعه ای به نام اویل پمپ قرار دارد که وظیفه اش پمپ کردن روغن به سمت میل لنگ و سایر قسمت های موتور است.

روغن موتور از طریق پمپ روغن و از طریق کارتر به تمام قسمت های موتور پخش می‌شود و دوباره به کارتر باز می‌گردد.

این قطعه در واقع مخزنی است که روغن در سیستم هایی که نیازمند به روغن هستند وارد آن می‌شود و پس از گردش کامل مسیر را به ترتیب قبل، برای پیمودن آغاز می‌کند.

البته چون این محفظه در پایین‌ترین قسمت پیشرانه قرار گرفته و احتمال برخورد آن با موانع موجود در جاده و ناهمواری ها زیاد است؛ برای جلوگیری از آسیب به آن و سوراخ نشدنش، پوششی را به عنوان محافظ و یا همان سینی در زیر آن نصب می کنند.

با اینکه حجم روغن در پیشرانه ها متفاوت است اما معمولا درون این محفظه بین ۴ تا ۸ لیتر روغن وجود دارد.

روغنی که از موتور به داخل کارتر برگشت می کند داغ است که پس از خنک شدن دوباره با کمک پمپ به سمت موتور روانه می‌شود.

کارتل روغن خودرو به غیر از نگهداری و خنک کردن روغن موتور، میل لنگ و شاتون اتومبیل را در خود جای داده و از آنها در برابر اشیاء خارجی محافظت کرده و از ورود گرد و غبار و آلودگی به داخل محفظه موتور جلوگیری به عمل می آورد.

جنس، ساختار و اجزای کارتل

کارتل از ورقه‌های فولادی پرس شده یا آلیاژهای آلومینیومی تولید می‌شود. مهم‌ترین نکته‌ای که در هنگام ساخت کارتل وجود دارد تبادل گرمایی آن و مقاومت بالا در برابر حرارت و ضربه است. برای اینکه بتوان از حرکت بیش‌ازاندازه روغن در کارتل و موج برداشتن آن جلوگیری کرد، فضای داخل کارتل را به کمک صفحه‌های فلزی شبکه‌بندی می‌کنند.

کارتل‌ها معمولاً دارای حالت دوتکه و ذوزنقه‌ای شکل هستند که بخش عمیق‌تر آن برای تجمع روغن استفاده می‌شود و قسمت بالایی که عمق کمتری دارد به عنوان محفظه شاتون و میل لنگ، این دو قطعه مهم را در خود قرار می‌دهد. از آنجایی که عایق‌بندی کارتل‌ها بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین برای اتصال آن‌ها به بلوک سیلندر از پیچ‌ها و واشرهای مخصوصی که بسیار محکم هستند استفاده می‌شود. کارتل‌ها از بخش‌های مختلفی مانند مجرای تخلیه، پیچ تخلیه، سینی کارتل و سینی اتصال تشکیل می‌شود.

برای تعویض و یا تخلیه کامل روغن موتور باید چه کنیم

برای اینکه بتوانیم روغن درون کارتر ماشین را خارج کنیم. باید از سوراخی که برای تخلیه محفظه تعبیه شده کمک بگیریم.
که می‌توان از طریق آن‌ها روغن را تخلیه کرد.
و هنگامی که قصد پر کردن روغن موتور را داشته باشید باز هم باید از همین محفظه استفاده کنید. به این ترتیب کارتر را می‌توان یکی از اجزای سیستم روغن‌کاری یا روان‌کاری خودرو نیز دانست.
سینی اتصال کارتر، بخشی لبه مانند در اطراف این محفظه کاسه شکل است. که سوراخ‌های اتصال و محل پیچ و مهره شدن کارتر را در خود جای داده و روی بلوک سیلندر به صورت مسطح و صاف می‌نشیند.
تا مانع از برخورد این قطعه با جاده یا موانع روی آن باشد. چرا که کارتر به دلیل ساختار کاسه‌ای شکل و گودش، همچنین محل قرارگیری در معرض مستقیم چنین ضرباتی قرار دارد و هرگونه آسیب احتمالی به بدنه آن، باعث از دست رفتن روغن موتور خواهد شد

کارتل چگونه آسیب می‌بیند ؟

اگر تصادفات را فاکتور بگیریم و از این صرف نظر کنیم که کارتر هیچ محافظ و سینی ندارد . چطور خراب می‌شود و چرا ؟


در 2 حالت می‌تواند خراب شود :

حالت اول : پیچ تخلیه روغن را بد ببندید و رزوه آن خراب شود .
در این صورت روغن به بیرون ریخته شده و از روغن موتور کاسته می‌شود و قطغات آسیب می‌بینند .

حالت دوم : واشر کارتر بسوزد و خاصیت آب‌بندی را از دست بدهد .
در این حالت اتفاقی که می‌افتد این است که روغن به بیرون نفوذ کرده و روغن‌ریزی و روغن سوزی رخ می‌دهد .

وقتی روغن در کارتل کم باشد اویل پمپ روغن را پمپ نمی‌کند و به رینگ و پیستون روغن نمی‌رسد . در این حالت رینگ و پیستون آسیب جدی دیده و دود آبی از اگزوز شما خارج می‌شود .

از کجا کارتل خودرو را تهیه کنیم؟

ما در این نوشتار قصد داشتیم تا شما را با این وسیله مهم در خودرو اشنا کنیم تا شما از اهمیت بالای ان مطلع شوید زیرا که کارتل ماشین از مواردی است که  باید درباره ان اطلاعات درستی داشته باشید تا در اینده به مشکل نخورید.جهت تهیه کارتل خودروی خود می توانید به سایت دیجی رفان مراجعه کنید و از بخش محصولات، کارتل مود نظر خودروی خود را تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *