مقاله

کار سیستم اگزوز دقیقا چیست؟

کار سیستم اگزوز دقیقا چیست؟

سیستم اگزوز نقش مهمی در تمیز نگه‌داشتن هوای داخل کابین و اتمسفر زمین تا حد امکان دارند. دود خطرناکی که از محفظه موتور عبور می‌کند می‌تواند به‌راحتی به داخل خودرو راه پیدا کند و به شما آسیب برساند. سیستم اگزوز برای هدایت گازها از داخل موتور به خارج از خودرو نصب‌شده است و درعین‌حال آن‌ها را به آلایندگی با مضرات کمتر تبدیل می‌کند.

دودهای مضر نه‌تنها ممکن است افراد داخل خودرو را مسموم کند، بلکه در عملکرد خودرو نیز اختلال ایجاد می‌کند و باعث کاهش راندمان سوخت، کارکرد موتور و غیره می‌شود. برای اینکه کل فرآیند درست عمل کند، مهم است که علائم خرابی اگزوز خودرو را بشناسید.

علائم خرابی اگزوز خودرو

  1. سر و صدای بیش از حد اگزوز

یکی از واضح‌ترین علائم خرابی اگزوز خودرو را می‌توان سر و صدای زیاد، یا تغییر مشخص در صدای آن دانست. دلیل آن هم می‌تواند زنگ‌زدگی صداگیر، ترک در لوله یا نشتی واشر آن باشد. هر جا که سیستم اگزوز در معرض خطر قرار گرفته باشد، صدایی بلند تولید می‌کند. به دلایل متعددی، این مسئله را نباید نادیده گرفت. دلیل اول اینکه عملکرد سوخت ضعیف شده و مصرف آن بالا می‌رود، دوم اینکه ممکن است به علت صدای زیاد اگزوز، جریمه شوید.

2.خروج دود زیاد و غیرطبیعی از اگزوز

رنگ دودی که از اگزوز خارج می‌شود نیز می‌تواند به شما در شناخت علائم خرابی اگزوز و ماشین کمک کند. به‌عنوان مثال دود سیاه نشان‌دهنده مشکل در سوخت و از بین رفتن بنزین است.

3.استشمام بوی سوختگی

بوی سوختن هرگز نشانه خوبی نیست، به‌خصوص زمانی که از خودرو باشد. در اینجا یکی ازدلایل می‌تواند خرابی اگزوز بوده و باعث بوی سوختگی شود. اگر واشر از کار بیفتد و در نزدیکی سیم‌کشی یا قطعه موتور شروع به نشت کند، به‌احتمال‌زیاد گرمای گازهای خروجی می‌تواند باعث سوختن قطعات شود زیرا از پلاستیک ساخته‌شده‌اند. وقتی بو به کابین شما می‌رسد، ممکن است به نظر برسد که موتور در حال سوختن است در این صورت ممکن است با مقداری دود نیز مواجه شوید.

4.کاهش قدرت و شتاب آهسته
یکی از نشانه های خرابی اگزوز اتومبیل زمانی است که متوجه می شوید برای شتاب بیشتر باید پای خود را بیشتر و بیشتر روی پدال گاز فشار دهید تا نیرو را از موتور خارج کنید. در این زمان شما نمی توانید مانند روزهای عادی سرعت بگیرید و کاهش شتاب در خودروی شما کاملا محسوس می شود. اغلب این مشکل به دلیل نشتی در اگزوز است و البته ممکن است نشتی به اندازه ای کوچک باشد که صدای زیادی هم منتشر نکند.

  1. زنگ‌زدگی ناشی از خوردگی

صداگیرها و انتهای لوله‌ به دلیل ایجاد خوردگی، مستعد زنگ‌زدگی هستند. هر بار که ماشین روشن می‌شود، همه چیز گرم می‌شود؛ از آنجایی که سیستم اگزوز زمانی که خودرو در حال استفاده نیست خنک می‌شود، می‌تواند رطوبت را جذب کند و در نتیجه خوردگی ایجاد شود. با گذشت زمان، این رطوبت می‌تواند باعث زنگ‌زدگی انتهای لوله و صداگیر عقب شود.

زنگ‌زدگی در ماشین‌هایی که مسافت‌های کوتاه طی می‌کنند بیشتر است، زیرا لوله اگزوز آنقدر هم داغ نمی‌شود که بخواهد آب را تبخیر کند و همین تجمع آب و رطوبت، موجب زنگ‌زدگی می‌شود. اگر متوجه زنگ‌زدگی زیاد و خوردگی بیش از حد معمول شده‌اید، آسیب صداگیر را در پیش دارید؛ پس صبر نکنید تا اگزوز از هم بپاشد، وسیله نقلیه خود را به یک متخصص نشان دهید تا آن را بررسی کند.

6.چراغ چک موتور

چشمک زدن چراغ چک هرگز به معنای خبر خوب نیست! هر زمان که چراغ چک موتور روشن شد، بهتر است قبل از هرگونه فرضی به تعمیرگاه بروید و آن را بررسی کنید. نادیده گرفتن چراغ چک موتور عادت خوبی نیست، و بسیاری از چیزها می‌توانند باعث فعال شدن آن شوند. هرگونه مشکل در سیستم اگزوز چراغ چک موتور را نیز روشن می‌کند، بنابراین همیشه بهتر است یک تکنسین، خودرو را بررسی کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *