مقاله

کاسه چرخ خودرو و عملکرد آن

کاسه چرخ خودرو و عملکرد آن

کاسه چرخ خودرو و عملکرد آن

کاسه چرخ که به انگلیسی Brake Drum نامیده می شود، یک قطعه چدن استوانه ای شکل است. به طور کلی باید گفت که این قسمت وظیفه کاهش سرعت توسط ترمز را بر عهده دارد و علاوه بر آن کاپ چرخ مکانی است که چرخ خودرو باید در آن قرار گیرد. گفته می شد جنس کاسه چرخ چدن است، در برخی خودروها این دستگاه آلومینیومی است.

جنس کاسه چرخ از چیست؟

کاسه چرخ از آهن ساخته می شود تا در مقابل اصطکاک و فشار هنگام ترمزگیری، مقاومت لازم را داشته باشد. اغلب خودروها دارای ﺗﺮﻣﺰ ﮐﺎﺳﻪ ﺍﻱ در قسمت عقبی هستند. سیستم ترمز کاسه ای به دلیل ارزان و ساده بودن سیستم ترمزگیری به کار می رود. و روی مجموعه سیستم ترمز چرخ عقب قرار می گیرد.

داخل کاسه چرخ، کفشک های ترمز قراردارند. و نحوه قرارگیری این کفشک ها به این صورت است که با درگیر شدن با کاسه چرخ نوعی اصطکاک به وجود می آورند. این اصطکاک موجب ترمزگیری و کم شدن سرعت چرخ و توقف خودرو می شود.

لبه دار نبودن کاسه چرخ و عدم خط و خش و شیار عمیق داخل کاسه چرخ در عملکرد قطعه اهمیت زیادی دارد. و همچنین در طول عمر لنت ترمز و ترمزگیری بهتر مؤثر است.

از دیگر نکات مهم این قطعه، تنظیم راحت لنت ترمز بعد از تعویض کاسه چرخ جدید با قدیمی است. و این نکته در قدرت ترمزگیری و کمتر شدن زمان توقف حائز اهمیت است. هنگام تعویض کاسه چرخ به سالم بودن لنت ترمز دقت کنید. توصیه می شود هنگام تعویض کاسه چرخ، لنت ترمز نیز تعویض شود.

علائم خرابی کاسه چرخ

کاسه چرخ، یک نوع درپوش فلزی است که در سیستم ترمز خودرو تعبیه می شود. وظیفه آن این است که از اجزای سیستم ترمز خودرو، در برابر آسیب ها و صدمات احتمالی محافظت کند تا این سیستم بتواند کارایی و عملکرد مطلوبی داشته باشد. از آن جایی که میزان کیفیت یک کاسه چرخ، به طور مستقیم بر روی عملکرد سیستم ترمز خودرو تاثیر می گذارد و مرغوبیت آن می تواند میزان بروز خطراتی مثل تصادف را به صورت قابل ملاحظه ای کاهش دهد، رانندگان باید بهترین نوع این وسیله را روی خودروی خود نصب کنند. البته، قابل ذکر است که این وسیله ممکن است بنا به دلایلی، قابلیت های اولیه خود را از دست بدهد و کارایی لازم را نداشته باشد. به طور مثال می توان به عواملی مثل استفاده از لنت ترمزهای بی کیفیت و تعویض غیر اصولی چنین قطعاتی اشاره کرد. اینک ما برای این که بتوانیم از آسیب های احتمالی خرابی کاسه چرخ خودرو جلوگیری کنیم قصد داریم به علائم خرابی این قطعه اشاره کنیم که مهم ترین آن ها به شرح ذیل است:

۱. افت کیفیت سیستم ترمز گیری می تواند از علائم خرابی کاسه چرخ عقب پراید باشد به شرط این که از سلامت لنت های خود اطمینان داشته باشید.

۲. وجود خوردگی در بدنه کاسه چرخ عقب. در زمان تعویض لنت های عقب اگر مشاهده کردید که کاسه چرخ عقب پراید دچار خوردگی شده است این عامل می تواند از علائم خرابی کاسه چرخ عقب پراید باشد.

۳. ایجاد خوردگی و شکستن بلبرینگ چرخ ها می تواند از علائم خرابی باشد.

۴. اگر صدای غیر عادی از چرخ ها شنیده می شود می تواند هشدار برای خرابی کاسه چرخ باشد و یا این که کاسه چرخ عقب شما خراب شده است.

تراشکاری کاسه چرخ عقب پراید

در بسیاری از موارد به هنگام خرابی کاسه چرخ عقب پراید، تعمیرکارها تعمیر آن را ترجیح می دهند؛ تعمیر این قطعه با تراشکاری صورت می گیرد و هزینه های شما کاهش پیدا می کند. بعد از تراشکاری تا مدتی از خرابی آن در امان هستید اما بعد از خرابی دوم حتما باید این قطعه را تعویض کنید. به یاد داشته باشید قبل از تراشکاری از هزینه های آن سوال کنید و ببینید واقعا برای شما مقرون به صرفه است در صورتی که نبود اقدام به خرید قطعه نو نمایید.

ما در سایت دیجی رفان این محصول را برای شما تهیه کرده ایم تا بتوانید در صورت نیاز به تعویض کاسه چرخ خودروی خود با تنها یک کلیک ساده بر روی لینک نسبت به خرید آن اقدام کنید. در دیجی رفان با کیفیت ترین قطعات خودرو از نام آشناترین برند ها جهت عرضه به مشتریان آماده تحویل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *