مقاله

کامپیوتر خودرو یا ECU چیست؟

کامپیوتر خودرو یا ECU چیست؟

کامپیوتر خودرو یا ECU چیست؟

مغز متفکر ماشین قطعه ای الکترونیکی است که نام آن از عبارت Electronic Control Unit (به معنای واحد کنترل الکترونیک) می آید. وظیفه ECU کنترل و هماهنگی میان بخش های مختلف در یک خودرو انژکتوری است. این قطعه وظیفه اش را به کمک سنسورهای متعددی در سراسر قسمت های ماشین قرار دارند، انجام می دهد. در واقع این سنسورها اطلاعاتی در رابطه با عملکرد خودرو در اختیار ای سی یو گذاشته و سپس کامپیوتر ماشین با پردازش این اطلاعات می تواند بر عملکرد خودرو نظارت نماید. بدیهی است هر چه تعداد سنسورها بیشتر باشد، کامپیوتر نیز درک بهتری از وضعیت موتور و عملکرد سیستم به دست آورده و می تواند در شرایط بحرانی واکنش بهتری نشان دهد.

کامپیوتر خودرو یا ECU چیست؟

نحوه کارکرد کامپیوتر خودرو

ای سی یو برای انجام وظایف خود به اطلاعات نیاز دارد و این اطلاعات را از سنسورها دریافت می‌کند. هر سنسور وظیفه اعلام وضعیت یک بخش از خودرو را به عهده دارد. این قطعات کوچک شرایط بخش‌های گوناگون خودرو را به ای سی یو گزارش می‌دهند و برنامه‌هایی که از قبل در ای سی یو تعریف شده‌اند، دستورات را به صورت سیگنال‌هایی به عمل کننده‌های خودرو می‌فرستند.

سنسورهای کامپیوتر خودرو

به دلیل نقش مهم این سنسورها در در عملرد کلی ایسیو خودرو ما در دیجی رفان تمامی این سنسور ها را جهت تهیه قرار داده ایم و شما می توانید این محصولات را از طریق سایت ما بصورت آنلاین دریافت نمائید.

دلایل خراب شدن کامپیوتر خودرو چیست؟

عوامل مختلفی می توانند منجر به خراب شدن کامپیوتر خودرو شوند. این عوامل به صورت زیر هستند:

جدا کردن کابل باتری در زمان روشن بودن خودرو؛ این کار موجب از دست رفتن حافظه دائم ECU شده و آن را می سوزاند.

تست وایر شمع روی بدنه ماشین؛ این کار ولتاژ برق زیادی به ماشین وارد کرده و می تواند موجب سوخت کامپیوتر خودرو شود.

نفوذ آب به درون ای سی یو نیز می تواند نوسانات برقی ایجاد کرده و حافظه دائم آن از دست برود.

دستکاری بدنه و پین های کامپیوتر ماشین نیز عامل دیگری بر خراب شدن آن است.

بر خلاف تصور عموم که باتری به باتری کردن خودرو را کاری آسان و بدون خطر می دانند. این مسئله می تواند نوسانات برقی را در کامپیوتر خودرو ایجاد کرده و هزینه های سنگینی بر دوش شما بگذارد.

نشانه های خراب شدن کامپیوتر خودرو چیست؟

گاهی برخی نشان ها به ما کمک می کند که از خراب شدن کامپیوتر خودرو مطلع شویم. مواردی مانند روشن نشدن موتور، روشن شدن بدون دلیل چراغ چک، عدم اتصال دستگاه دیاگ به ECU، روشن نشدن پمپ بنزین ماشین، ایجاد مشکل در پدال برقی گاز، بروز اختلال در عملکرد سنسورها و حسگرهای خودرو و … نشان دهنده وجود مشکل در کامپیوتر ماشین هستند.

کجا می توانم ECU خود را پیدا کنم؟

مکان یابی/یافتن ECU بستگی به مدل اتومبیلتان دارد. این اطلاعات را می توان به راحتی در اینترنت یافت. یا به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید. به طور مثال: AUDI، در اکثر مدلها ECU در زیر برف پاک کن ها پشت قسمت پلاستیکی قرار دارد. آئودی R8 در قسمت عقب موتور قرار دارد.

هنگامی که ECU خود را پیدا کردید و برداشته اید به احتمال زیاد دوست دارید بدانید ECU شما چه نوع و مدل است. بر روی ECU یک برچسب با تعدادی شماره سریال وجود دارد. هر ECU فرمت خاص خود را برای شناسایی مدل ECU دارد. راه دیگر این است که از فایل های PDF 2x زیر استفاده کنید و خودروها، مدل خود را پیدا کنید و مارک و مدل ECU شما را لیست کند. اگر از خودرو و مدل خود مطمئن نیستید از ابزار VRM رایگان ما که در پاورقی وب سایت ها قرار دارد استفاده کنید. فقط شماره ثبت خودروی خود را وارد کنید.

جمع بندی

کامپیوتر در وسیله نقلیه شما مثل مغز آن است. ECU عملکرد مناسب را در تمام سیستم‌های مختلف موتور شما هماهنگ می‌کند و ماشین شما را ایمن و کارآمد نگه می‌دارد. کامپیوتر ماشین یا ECU مانند لپ‌تاپ، یک‌تکه فناوری بسیار پیشرفته است که اساسا می‌تواند به ریزپردازنده‌ها و حسگرهایی که از طریق برق و بردهای مدار ارتباط برقرار می‌کنند خلاصه شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *