مقاله

نشانه های خرابی پمپ بنزین خودرو

وظیفه‌ی پمپ بنزین چیست؟

سوخت موجود درون باک خودرو به وسیله‌ی پمپ بنزین به موتور می‌رسد. مهمترین وظیفه‌ی پمپ بنزین، فیلتر کردن سوخت، ایجاد فشار در جریان سوخت و ارسال سوخت است. اگر سوخت با فشار کمی به سمت موتور هدایت شود فرآیند پاشش و به دنبال آن احتراق به خوبی صورت نمی‌گیرد.

چه زمانی باید پمپ بنزین را تعویض کنیم؟

به صورت کلی زمان دقیقی برای تعویض پمپ بنزین وجود ندارد، این قطعه طوری طراحی شده که بتواند برای دوره‌ی طولانی بدون مشکل فعال باشد. اما اگر برای این قطعه مشکلی ایجاد شود سوخت‌رسانی و عملکرد موتور دچار اختلال می‌شود و رانندگی را غیر ممکن می‌سازد.

پس لازم است با علایم خرابی پمپ بنزین آشنا شویم تا در صورت بروز هرگونه مشکل در این قطعه نسبت به تعویض آن اقدام کنیم.

 

 

نشانه‌های خرابی پمپ بنزین ماشین

افزایش دمای موتور

سوخت یکی از عواملی است که با وارد شدنش به موتور می توان آن را خنک کند اما زمانی که پمپ بنزین خراب باشد مقدار سوخت وارده به موتور کافی نی باشد و برای همین می بینیم که خودرو شروع به داغ شدن می کند و سرعت آن کاهش پیدا میکند. این یکی از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو می باشد که بعد هم می بینیم که بعد از این که اتومبیل داغ کرده است بخاراتی از آن ساطع می شود و در این صورت می بایست آن ها را درست کرد.

خارج شدن صدا از پمپ بنزین

شنیده شده صدایی مانند ویز ویز یا قل قل از پمپ بنزین یکی از رایج ترین علائمی است که خبر از خراب شدن این قطعه می دهد. در صورتی که هنگام استارت زدن خودرو هیچ صدایی شنیده نشود به احتمال زیاد پمپ بنزین خراب شده است. البته توجه داشته باشید این صدا با صدای ویز ویز یا قل قلی که به ان اشاره شده متفاوت است

پرش موتور از نشانه های خراب شدن پمپ بنزین خودرو

اگر هنگام رانندگی با سرعت بالا هستید و خودرو شما دارای پرش در موتور است به احتمال زیاد پمپ بنزین آسیب دیده است. دقت داشته باشید که چنین مشکلی بسیار خطرناک است بنابراین اگر با پرش موتور روبه رو هستید هر چه سریعتر نسبت به بررسی پمپ بنزین اقدام کنید.

کاهش گاز خودرو

اگر پمپ بنزین اتومبیل به گونه ای خراب شود که سوخت را نتواند به درستی به موتور برساند شاهد افت سرعت اتومبیل خواهیم بود و اتومبیل دیگر توان حرکت مانند اول را ندارد و شتاب خود را ازدست می دهد.

شما می توانید با استفاده از این نشانه ها متوجه شوید که پمپ بنزین اتومبیل شما خراب است یا خیر. علائم خرابی پمپ بنزین خودرو صرفا مربوط به خود پمپ بنزین نیستند و این امکان وجود دارد که خرابی دیگری در خودرو به وجود آمده باشد و نشانه آن با علائم خرابی پمپ بنزین یکی باشد.

روشن نشدن اتومبیل

اگر استارت زدید و دیدی که اتومبیل روشن نمی شود و در روشن شدن دارای دشواری هستید این می تواند یکی از علت های خرابی پمپ بنزین اتومبیل باشد.

این نشانه معمولا به همراه نیامدن صدا از سمت پمپ بنزین همراه می باشد، پیش تر گفتیم که زمانی که شما استارت میزنید ابتدا صدای پمپ بنزین را می شنوید که بعد از مدت کوتاهی قطع می شود ولی در صورتی که استارت میزنید و صدایی به گوشتان نمی رسد و اتومبیل روشن نمی شود باید پمپ بنزین را چک کنید و از علائم خرابی پمپ بنزین خودرو با خبر شوید.

به طور ناگهانی شتاب گرفتن ماشین

اگر پمپ سوخت عملکرد معمولی خود را نداشته باشد امکان شتاب گرفتن ناگهانی ماشین در سرعت‌های مختلف بسیار زیاد است زیرا پمپ سوخت آسیب دیده نمی‌تواند به صورت یکنواخت و یک اندازه به موتور سوخت انتقال دهد و همین امر موجب ایجاد شتاب ناگهانی می‌شود.

منتقل نمودن سوخت بیش از نیاز موتور

فرستادن سوخت بیش از اندازه نیز می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از این دلایل می‌توان به فرسوده بودن ترموستات، خراب شدن حسگرهای حرارتی، ایجاد مشکل در سنسور کم فشار اکسیژن و در آخر خرابی پمپ سوخت اشاره کرد.

هنگامی که سوخت بیش تر از نیاز موتور به آن وارد می‌شود، موتور توانایی استفاده از سوخت اضافی را نخواهد داشت و این سوخت اضافه نیز دیگر به باک باز نخواهد گشت بنابراین در این صورت بنزین اضافه هدر رفته و موجب افزایش میزان مصرف سوخت می‌شود.

علایم نیم سوز شدن پمپ بنزین

علائمی که در بالا گفته شد به موارد خرابی پمپ بنزین اشاره دارد. اما برخی از آنها هم میتوانند بیانگر نیم سوز شدن پمپ بنزین باشند. برای نمونه اگر با فشار پدال گاز شتاب خودرو افزایش پیدا نکرد یا استارت خودرو دچار مشکل شده باشد، احتمالا پمپ بنزین نیم سوز شده است.

برای محافظت از پمپ بنزین خودرو چه اقداماتی انجام دهیم؟

در بخش قبلی مقاله با علایم خرابی و نیم سوز شدن پمپ بنزین آشنا شدیم. احتمالا اکنون این سوال برایتان ایجاد شده است که برای جلوگیری از خرابی پمپ بنزین چه اقداماتی انجام دهیم.

بهترین اقدامی که می‌توان انجام داد کنترل سطح بنزین در باک است. رانندگی با باک خالی و کم بنزین باعث می‌شود فشار بیشتری به پمپ بنزین خودرو وارد شود. همچنین در صورت رانندگی با باک کم بنزین، آلودگی‌های انتهای باک وارد پمپ بنزین می‌شوند و عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *