مقاله

کنیستر چیست؟

کنیستر چیست؟

کنیستر چیست؟

نیستر یک مخزن مملو از زغال فعال (carbon active) است که یک شلنگ ورودی بنزین از باک و یک شلنگ خروجی به سمت موتور دارد و از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می‌کند. کنیستر یکی از بخش‌های مهم هر خودرو بنزینی محسوب می‌شود. در این بخش، مازاد سوخت خودرو احیا می‌شود و می‌توان از آن بهره‌مند شد.

کنیستر چه وظیفه‌ای در ماشین دارد؟

مهم‌ترین وظیفه کنیستر خودرو جذب بخار بنزین و هدایت آن به سمت موتور است. در واقع کنیستر همچون یک اسفنج، بخار متصاعد شده از باک را جذب کرده و مانع از پخش شدن آن در محیط می‌شود. این قطعه دارای سه لوله است که یکی از آن‌ها به باک و یکی به منیفولد متصل می‌باشد. خروجی دیگر نیز با هوای آزاد در ارتباط است. این خروجی در مواقعی که خودرو مدت طولانی خاموش بوده و ظرفیت کنیستر پر است، به کار می‌آید. طوری که کنیستر، بخارات اضافی را از طریق آن به محیط بیرون انتقال می‌دهد.

به طور کلی کنیستر ماشین موظف است تا در زمان روشن بودن خودرو، بخار بنزین را از طریق منیفولد به سیلندرها برساند. در زمان خاموش بودن خودرو نیز این قطعه باید بخارات بنزین را درون خود نگه‌داری کند تا وارد هوای آزاد نشوند.

اجزای تشکیل دهنده کنیستر خودرو

۱- سرشیلنگی بخار بنزین

۲- سرشیلنگی تصفیه

۳-سرشیلنگی هوای آزاد

۴-  بدنه کنیستر

۵-  درپوش کنیستر

۶- نگهدارنده فیلتر صافی

۷- فیلتر صافی پایین

۸- فیلتر صافی بالا

۹- کربن اکتیو یا همان ذغال اکتیو

چطور متوجه خرابی کنیستـر بشویم ؟

  1. چراغ چک:چراغ چک خودرو روشن می‌شود و زمانی که به‌وسیله دیاگ آن را بررسی می‌کنید، کد خطای “شیر برقی کنیستـر ” قابل‌رؤیت است.
  2. بوی بنزین :ایراد به وجود آمده برای کنیستـر، از بوی بنزین مشخص است. اگر بوی #بنزین دائماً احساس شد، می‌بایست به بررسی شلنگ‌ها و یا درب باک بپردازید. ولی اگر این بوی بنزین، گهگاهی قابل ‌استشمام باشد، نشان از ایراد کنیستر است. همچنین اگر در باک بنزین را باز کردید و مشاهده کردید بخارات بنزین با فشار از آن خارج شد، این هم نشان از خراب شدن دریچه قطع کن کنیستـر دارد.

3.صدای تق‌تق: چنانچه خرابی کنیستـر به علت پارگی شیلنگ و یا شکستگی مخزن کنیستـر باشد، گهگاه صدای “تق تق” نیز شنیده می‌شود.

زمان تعویض کنیستر

مطابق استانداردهای معتبر صنایع خودرو سازی در صورت منفی بودن نتیجه تست عملکرد توسط مراکز معاینات فنی خودرو، ۳۰ هزار کیلومتر در شرایط عمومی ، ۲۴ ماه بعد از زمان نصب، نشت بنزین از سر شیلنگی هوای آزاد، تجمع بخار در باک و انتشار ناگهانی در زمان باز کردن در آن، انتشار بوی بنزین اطراف خودرو، مشاهده هر گونه ضایعات سطحی یا شکستگی روی کنیستر باید نسبت به تعویض کنیستر اقدام شود.

زمان فوق مشروط به عدم وجود هر گونه عیب و نقص روی کنیستر است. بازدید دوره ای جهت اطمینان از عملکرد کنیستر کاملا ضروری است .

کنیستر را از کجا تهیه کنیم؟

درصورتیکه کنیستر خودروی شما دچار اشکال گردد و یا زمان تعویض آن فرا رسید پیشنهاد ما این است که حتما از فروشگاه های معتبر فروش قطعات خودرو قطعه مذکور را خریداری نمایید. شما عزیزان هم اکنون می توانید به سادگی و با یک کلیک ساده در بخش محصولات سایت دیجی رفان نسبت به تهیه این محصول اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *